Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha egy kötőjellel írandó...

Ha egy kötőjellel írandó kifejezés épp a kötőjelig fér ki a sor végén, akkor a következő sor elejére is kell kötőjelet tenni?

Figyelt kérdés

2022. nov. 9. 12:38
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem, azt csak nyelvtanórán várják el a tanárok, hogy tudják, kötőjellel akartad-e írni az adott szót.
2022. nov. 9. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 BringaManó ***** válasza:
75%

[link]


"238.Ha a kötőjellel írt szóösszetételt vagy tulajdonnevet a szóhatáron szakítjuk meg, a kötőjelet csak a sor végén tesszük ki. Ennek a sor elején való megismétlése csak szakmunkákban szokás, kivételesen, a kötőjeles alapformára való figyelmeztetés végett"

2022. nov. 10. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Nem kell. Szótárakon kívül nem találkoztam még vele.
2022. nov. 10. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
48%
Én úgy szoktam ezt kijátszani, hogy plusz szóközökkel átkényszerítem a teljes szót a következő sorba. Ez sem a képernyőn, sem a nyomtatásban nem hagy nyomot, ha nem változtatok a sor és oszlopszámon.
2022. nov. 16. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#4


Nem tudom te mit használsz, a szövegszerkesztésnél eleve nem szokás szótagolni a szavakat.

2022. nov. 16. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#5 nem értem a megjegyzésedet. Milyen szótagolásról beszélsz?


Office-t használok, és ha úgy jönne ki, hogy a sor végére esne az elválasztás egy kötőjelet használó szó esetén, akkor az egymás utáni két kötőjel elkerülésére szóközt használva átteszem az egész szót a következő sor elejére. (Amit a szövegszerkesztő a legtöbb esetben automatikusan meg is tesz.)

2022. nov. 17. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#6


Ha így érted, akkor meg azt a megjegyzésedet nem értem, hogy "nem hagy nyomot". Elég feltűnő, ha az előző sor indokolatlanul rövidebb. Ha sorkizártra teszed, akkor meg sok benne a szünet.

2022. nov. 17. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 BringaManó ***** válasza:
43%

#5 "szövegszerkesztésnél eleve nem szokás szótagolni a szavakat":

elválasztásról beszélünk, nem szótagolásról,

ráadásul az automatikus elválasztásról, amit természetesen be "szokás" kapcsolni (bár nem minden szövegfajta esetében, de azért a legtöbbnél nem árt).


- - -


#6

– "az egymás utáni két kötőjel elkerülésére":

Miért lenne két kötőjel, ha a sor végére esik a kötőjel?... Miféle Office ez? Elég furcsán viselkedik... Az enyém természetesen ilyenkor is csak egy kötőjelet tesz a sor végére, nem is láttam még másmilyet.


– "az egymás utáni két kötőjel elkerülésére szóközt használva átteszem az egész szót a következő sor elejére":

hühh, ez elég "sajátságos" megoldás... ezt vagy kézi sortöréssel illene megoldani (shift-enter), vagy nem törhető kötőjellel (asszem ctrl-shift-kötőjel)...


– "Amit a szövegszerkesztő a legtöbb esetben automatikusan meg is tesz":

Mármint azt, hogy átteszi a következő sorba? Miért tenné át automatikusan "a legtöbb esetben"? Ez nem csak attól függ, hogy hova jön ki a kötőjel? Van valami olyan "hajlama" is a Wordnek, hogy direkt "próbálja kerülni" az ilyen helyzeteket?... :-o (csodálkoznék... bár elvileg még akár figyelhetné is, egy rendes DTP program akár csinálhat is ilyet, de a Word?...)


- - -


#7

először én is ezt gondoltam, de rájöttem, hogy ha a sor végén van (vagyis az ominózus szó előtt), akkor akár balra zárt, akár sorkizárt, nem látszik, "nem hagy nyomot". :-)

2022. nov. 17. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Visz Lát BringaManó! Nincs időm a kötekedéseidre válaszolgatni! Használj sokat különféle szövegszerkesztőket és megérted amit írtam. Meg vitatkozás helyett olvasd el figyelmesebben a kérdést, hogy értsd, honnan jön a két kötőjel.
2022. nov. 17. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!