Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen szófajú szó az "inkább"?

Milyen szófajú szó az "inkább"?

Figyelt kérdés
2010. szept. 29. 22:09
 1/9 anonim ***** válasza:
57%

Kötőszó.

Közben eszembe jutott egy vicc is erről.

Kolumbusz partot érve két indiánnal találkozik,megszólítja az egyiket:

- Mondja,maga inka?

- Igen.

- És a társa?

- Ő még inkább.

2010. szept. 29. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem kötőszó, határozószó.
2010. szept. 30. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
76%
Első voltam. Végiglapoztam a Nemzeti Tankönyvkiadó Magyar grammatika című könyvének azt a részét, ami a határozószókról szól, és sehol nem találtam az inkább szót. Azonban a kötőszóknál igen. És annak ellenére így gondolom, hogy az Értelmező kéziszótár szerint határozószó. Csak nem igazán érzem, hogy melyik határozói körülmény illik rá.
2010. szept. 30. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Elég szomorú, ha a Magyar grammatika és az Értelmező szótár nem azonos állásponton van, az ember azt hinné, hogy ez tudomány és nem totó. Leginkább egyik szófajba se illik bele, teljesen egyedi jelenség.

2.

2010. szept. 30. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
65%

Az "inkább" nem egyedi jelenség, hanem határozószó [link]


(De a magyarban többféle grammatikai besorolás is létezik. Az iskolákban jelenleg azt tanítják, aminek egy részét fent megadtam.)

2010. okt. 4. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én is azt a választ adtam az Értelmező szótárból kiindulva, de arra a kérdésre, hogy milyen határozószó, nem tudtam válaszolni. Preferenciahatározószóról valahogy nem tanultunk, ez egy kényszerbesorolás. De a Magyar grammatika című egyetemi tankönyv legalább olyan hiteles forrás, mint az akadémiai szótár, ezért itt elakadt a szavam. A BME mindenesetre nem tartozik a nyelvészetileg hiteles források közé.
2010. okt. 4. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 kgabor45 válasza:
100%

Ha iskola helyett inkább mennék moziba, akkor hasonlító határozót használtam (a mozit preferálom az iskolával szemben, tehát fent a "preferencia-határozó" korrekt meghatározás volt).

Beszélhetek egy lila árnyalatról, amelyik inkább piros, és ezt gyakran fok- és mértékhatározói értelemben mondom (nem szándékom a lila kék összetevőjére utalni, ahhoz hasonlítani), mint a nagyon piros, bikavadítóan piros árnyalatot is, ahol szintén tudomásul vesszük, hogy többféle piros létezik, de közlési szándékunk nem az összehasonlítás, hanem a mérték kifejezése.

Szerintem a szövegkörnyezetet kell vizsgálni, és nem a nyelvészek esetleg eltérő kategóriáit. Tudniillik a közlő szándéka nem mindig vesz tudomást az amúgy is ingatag határozói besorolási rendszerről, a nyelv él. Ma még nyelvtanilag helytelen, 10 év múlva kénytelen a tudós megállapítani, hogy meghonosodott a nyelvünkben az adott használat, aztán valahogyan beszuszakolja egy "fiókba", aztán ha nem fér bele, csinál egy új "fiókot" és ad neki egy új nevet. Miközben a szó él és a használata újabb jelentésárnyalattal bővülhet.

2010. okt. 6. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 kgabor45 válasza:
100%

Az "inkább piros" példám talán nem volt meggyőző, de íme két másik példa:

"Minél inkább tiltom, annál inkább csinálja". Ha az inkább helyett a jobban szót használom, világos, hogy középfokú mértékhatározóról van szó.

"Egyre inkább akaratos" - mondjuk a kisgyerekre, de lehetne "egyre akaratosabb" is. Itt megint a "jobban", "fokozottabban", "erősebben", "nagyobb mértékben" stb. szinonimájaként használtuk, tehát fok- vagy mértékhatározó.

Egy baj van az inkább szóval: rendhagyó határozószó, nincs alapfoka, ezért hisszük, hogy kakukktojás. Felsőfoka leginkább.

Ezért szellemes a fenti inka-vicc.

2010. okt. 6. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 kgabor45 válasza:
71%

Most olvastam el, hogy én 0 %-ban adok hasznos válaszokat. Megmondaná valaki, hogy mikor és mitől leszek 87 %-ban hasznos válaszokat adó?

Erről nekem a Hofi jut az eszembe:

- Mennyi?

- Harminc.

- Mi harminc?

- Mi mennyi?

2010. okt. 6. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!