Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ezt így kell helyesen leírni:"...

Ezt így kell helyesen leírni:" "nőlj, nőljön"?

Figyelt kérdés
Mi a szótő? Nől??

2023. jan. 29. 10:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
95%
A szótö a nő/nőni ige, "l" nélkül.
2023. jan. 29. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
94%
Tájnyelvben használják csak így. Nincs benne -l betű: nő, nőj, nőjön.
2023. jan. 29. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
39%

Míg kiírtad a kérdést és vársz a válaszokra,két kattintás volt a guglin:

[link]

2023. jan. 29. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

A kérdés kiírása óta most jöttem fel újra... Nem tudom ki mit töröltetett, nem is làttam azt a kommentet. Viszont ez egy kérdezős oldal. Nem szegtem szabályt szerintem...


Azért tettem fel a kérdést, mert az utóbbi időben folyton így làtom leírva ezt a szót. Szerintem nem helyes így, de kioktattak,hogy már pedig az...

2023. jan. 29. 17:40
 5/11 A kérdező kommentje:
Ez fura... De nem tudom miért kell szétbarmolnotok a kérdésem. Azt sem értem ki jár ide jelentgetni.
2023. jan. 29. 17:50
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Mint a nyelvek általában, a magyar nyelv se egy olyan, amit mindenki egyformán beszél. Tájegységenként, sőt gyakran falvanként is másként mondják ugyanazt. És ott lakók anyanyelvébe mindenhol az ottani változat tartozik. Tehát nem lehet azt mondani, hogy az egyik ember magyar anyanyelve jobb vagy rosszabb lenne, mint a másiké. Ha megnézzük például a csángókat, ott aztán rengeteg dolgot másként mondanak, a magyar szótári alakoktól nagyon eltérően, de attól még nem mondhatjuk, hogy ők rosszabbul beszélik az anyanyelvüket.

Az ország nagyobb részén a magyar anyanyelvben úgy szerepel, hogy nő. Az ország kisebb részén pedig (Hevesben, a Jászságban, és Nógrádban egész biztosan) úgy mondják a helyiek - főleg a kevésbé fiatalok, akik még jobban beszélik a helyi dialektust -, hogy nől. És ez semmivel se helytelenebb, hanem csak nem ez a szótári alak. De az se jelent semmit, mert a szótári alak nem attól van a szótárban, hogy jobb, hanem hogy elég sokan mondják úgy, többek között azok, akik aktuálisan meghatározzák, a szóváltozatok közül melyik legyen a szótárban.

A Czuczor-Fogarasi szótárban még külön szócikk volt:

[link]

Most csak megemlítik, mint változatot:

[link]

Weöres Sándorról se lehet mondani, hogy tanulatlan, buta ember lett volna, és ő is így használta:

[link]

Tehát a kérdésre:

Ha valaki a nől formában használja a szót, akkor igen, úgy a helyes a felszólító formája, hogy nőlj, nőljön.

2023. jan. 30. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
De kiejtve természetesen úgy hangzik általában, hasonulva, hogy nőjj, nőjjön.
2023. jan. 30. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Régies a nőljön, ma már kihagyjuk a j-t.
2023. jan. 30. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%
A szótőként valójában nő és nől is elfogadott eredetileg. Ám jobban elfogadott a nől és ezáltal "nőlj". Ez volt az eredetileg helyes. Újonnan engedélyezik a "nőj"-t, ami 15 évvel ezelőtt újságban még közröhej tárgya volt. Most is aláhúzza régi rendszer. Úgyhogy néhány újítás előtt értetlenül állok és hibás köznyelvi szokások miatt engedélyeznek mindent.
febr. 8. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Sőt: ha mégis a nő szót vesszük alapul és más hasonlóhoz viszonyítjuk, akkor mindenképpen helytelen volna a "nőj". Nőjj lenne helyes, mint a jöjj. Ezt teljesen elrontották a nyelvtanunkban.
febr. 13. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!