Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ebbe a mondatba kell vessző...

Buksi1995 kérdése:

Ebbe a mondatba kell vessző valahova?

Figyelt kérdés
Boldog nőnapot kívánok kedves Dorka!

2023. márc. 6. 20:39
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
18%

Boldog nőnapot kívánok kedves, Dorka!


Képzeld el az alábbi helyzetet:

Van egy házaspár és van egy gyerekük, akit Dorkának hívnak. A férj felköszönti a feleséget (Boldog nőnapot kívánok kedves), azonban abban a pillanatban a lányuk éppen valami rosszat csinál, így rászól (Dorka!)


Így megkapjuk:

Boldog nőnapot kívánok kedves, Dorka!

2023. márc. 7. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 BringaManó ***** válasza:
78%

Ez esetben tehát két megszólítás van (két vesszővel), hisz erre is vonatkozik, amit írtam:

Ha így van, akkor sincs rendben, mert ez esetben a "kedves" (is) megszólítás, így az elé is kell vessző.

2023. márc. 7. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
100%
#11, ez baromság. Amiről te beszélsz, az két külön mondat.
2023. márc. 7. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 BringaManó ***** válasza:
72%
#13: Az nekünk mindegy... Kevés olyan két mondat van, amit "technikailag" ne lehetne egy mondatba írni :-) és persze lehet róla diskurálni, hogy kinek hogy teszik jobban... – De itt most a helyesírás a téma, tehát az a kérdés, hogy HA egy mondatba van szerkesztve, akkor HOGYAN helyes a központozás.
2023. márc. 7. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
Sehogy nem helyes két mondatot egybe "szerkeszteni".
2023. márc. 7. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

Olyan mintha azt mondanád, tudod, hogy kétszer kettő az négy, de ha öt lenne akkor pozitív vagy negatív öt lenne-e.

Baromság.

2023. márc. 7. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 BringaManó ***** válasza:
67%

#15: Helyesírásilag? Hát csodálkoznék, ha lenne erre vonatkozó szabály, de nyitott vagyok, mutasd, kérlek.


#16: "Baromság.": Ez most irreleváns, a helyesírásról beszélgetünk.

Ha a matekos példamondatodról beszélnénk, akkor sem matematikailag nyúlnék hozzá, hanem a hiányzó vesszőt említeném. :-) (ebben a topikban legalábbis)

(Még esetleg a végén lévő "-e"-ről elméláznék, hogy az biztos jól van-e ott... bár már ez sem helyesírási kérdés, hanem nyelvészeti)

2023. márc. 7. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

"Hát csodálkoznék, ha lenne erre vonatkozó szabály, de nyitott vagyok, mutasd, kérlek."

Ugye tudod, hogy a negatív bizonyítás lehetetlen? Valaminek a nem meglétét, meg nem történtét nem lehet bizonyítani, nem elvárható ilyesminek a bizonyítása.

De te nyugodtan megmutathatod, az AkH. mely pontja alapján véled úgy, hogy két mondatot egybe mixelhetsz.

( Addig is, akit érdekel, a megszólításra vonatkozó szabályok az alábbi linken a 255-256. pontban találhatóak: [link] )

2023. márc. 7. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 BringaManó ***** válasza:
74%

#18: "Valaminek a nem meglétét, meg nem történtét nem lehet bizonyítani, nem elvárható ilyesminek a bizonyítása."


Szerencsére nem is volt szó ilyesmiről: a #15 azt mondta, hogy nem helyes, ezzel azt állítja, hogy van szabály, amely tiltja, ezt szerettem volna látni. (Rendben, nemcsak helyesírási szabály jó nekem, bármilyen helyesírási, nyelvhelyességi, szövegalkotási irányelv, jó tanács, akármi, ami alapján ez a fenti mondat megszülethetett...

Vagy csak úgy ellőtte, hogy hátha bejön?...


"De te nyugodtan megmutathatod, az AkH. mely pontja alapján véled úgy, hogy két mondatot egybe mixelhetsz."


Szerencsére nincs ilyen, mert ez nem is helyesírási kérdés. De semmi más elvről sem tudok, amely megtiltaná általániosságban, hogy két mondatot összekapcsoljunk egy mondattá. Természetes, hogy a "Süt a nap." és a "Rügyeznek a fák, és csiripelnek a madarak." mondatot pl. simán összefúzhetem, természetesen egy vesszővel elválasztva: "Süt a nap, rügyeznek a fák, és csiripelnek a madarak."

De nemcsak ilyen egyszerre, egy időben történő dolgokat lehet, bármi mást is.

"A vonatot lekéstem." + "Zuhannak a tőzsdeárfolyamok." = "A vonatot lekéstem, zuhannak a tőzsdeárfolyamok."


Persze ha egy kötőszóval – vagy bármi mással – kötjük össze, az is két mondat összekapcsolása, csak nem akartam kezdésnek ezzel bekavarni... de nyugodtan megtehetjük:

"Süt a nap, rügyeznek a fák, és csiripelnek a madarak, VISZONT a vonatot lekéstem, RÁADÁSUL zuhannak a tőzsdeárfolyamok."

Ez is mondatok összekapcsolása (öt tagmondat van benne).

Azért is hívják az összetett mondatok fő részeit "tagmondatnak", mert a nagy összetett mondat tagjaiként szereplő egyszerű mondatok.


Ennyit általánosságban.

(Azért általánosságban, mert a #15 is egy általános érvényűnek hangzó állítást tett.)


A konkrét esetről pedig:

(férj a feleségnek, majd a gyereknek)

"Boldog nőnapot kívánok, kedves, Dorka!"

Ez valóban elég ügyetlen megoldás lenne, mert az olvasó nehezen tudná dekódolni, hogy "mire is gondolt a költő", márpedig azért írjuk le, hogy valaki elolvassa, és kb. arra gondoljon, mint az, aki leírta... Ha valamiért egy mondatban akarjuk (pl. mert szeretjük a kihívásokat, vagy mert bedobtuk a GYK-n ezt az ötletet, és most körmünk szakadtáig védjük, pedig ebből már nem jövünk ki jól), akkor is jobb lenne érzékeltetni, hogy az utolsó szó már másnak szól, mint az eleje:

"Boldog nőnapot kívánok, kedves – Dorka!"

De még jobb lenne két mondatba:

"Boldog nőnapot kívánok, kedves! – Dorka!"

"Boldog nőnapot kívánok, kedves... Dorka!"


De persze a szövegkörnyezet is segíthet az értelmezésben:

"Feleségéhez fordult, és megpróbálta elővenni a legnyájasabb hangját:

– Boldog nőnapot kívánok, kedves, Dorka!!! – csattant fel a mondat végére, mert az utolsó szó már a lányának szólt, aki épp elkezdte a macskát a farkánál fogva forgatni, márpedig az ilyen játék véres jelenetben szokott végződni az álmoskönyvek szerint..."

2023. márc. 7. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
Szerecsenmosdatás.
2023. márc. 7. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!