Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez a mondat helyes?

Ez a mondat helyes?

Figyelt kérdés
Azt nem tudom, hogy Károly szerelemből vette-e feleségül Margitot, vagy pusztán érdekből, de...
2023. ápr. 16. 22:51
 1/7 BringaManó ***** válasza:
100%
Igen. (Felteszem, hogy folytatódik, de eddig jó... :-)
2023. ápr. 16. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Eddig ok! 👌
2023. ápr. 16. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
68%
Én az -e kérdőszócskát feleslegesnek érzem.
2023. ápr. 16. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:
100%

igen, anélkül is jó.


(a nyelvben sok minden "felesleges", pl. az "Azt" is elhagyható, meg a "hogy" is :-)

2023. ápr. 16. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
köszi
2023. ápr. 17. 06:20
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Jó. Az e kérdőszót nem feleslegesnek monganám, hanem inkább elhagyhatónak.
2023. ápr. 17. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:
100%

Mi a különbség e között a két minősítés között?


- - -


Amúgy értem én, hogy az "-e" akkor lenne szükséges, ha nem "vagy-os" (választó) mondat lenne a mellékmondat,

viszont így ("vagy...."-gyal) már az "-e" nélküli volna a "tisztább", "szabványosabb" (standard) megoldás.

A kérdésbeli mondat pedig e kettő "keveréke"... De ez nem feltétlenül baj, ilyesmi számtalanszor történik, ez még önmagában nem hiba.

Sőt, egy ilyen mondat úgy is összeállhat, ha az illető első gondolata csak a "Margitot"-ig tart, és utána – picit elhatárolva, "levegőt véve" – folytatja a vagy-gyal (vagyis gyakorlatilag a mondat közben átfogalmazza azt). Ezzel sincs gond, spontán beszédben teljesen természetes.


[Megjegyzem, hogy mindez nem helyesírási kérdés. Helyesírásilag nem találok semmi javíthatót az eredeti mondaton.]

2023. ápr. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!