Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ilyenkor esetekben melyik a...

Ilyenkor esetekben melyik a helyes?

Figyelt kérdés

Legyen egy képzeletbeli zenemű címe: "Szörnyetegek tánca".


Ha ezzel a címmel akarok megfogalmazni különböző állításokat, akkor hogyan tegyem:


Végighallgattam a "Szörnyetegek tánca"-t.

Végighallgattam a "Szörnyetegek táncát".


....

A "Szörnyetegek tánca"-nak legfőbb mondanivalója az, hogy...

A "Szörnyetegek táncának" legfőbb mondanivalója az, hogy...


....

A "Szörnyetegek tánca"-val álmodtam.

A "Szörnyetegek táncával" álmodtam.


2023. júl. 4. 18:25
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

...

A Szörnyetegek tánca"-ra táncoltam.

A "Szörnyetegek táncára" táncoltam.


..

2023. júl. 4. 18:26
 2/11 anonim ***** válasza:
78%

Én csak akkor teszem ki az idézőjelet, ha egyébként értelemzavaró lenne a cím. Sokkal elegánsabb nélküle.


De ha már van idézőjel, akkor a toldalék cím esetében kívülre kerül, a többi esetben az idézőjel „bekebelezi” a toldalékot, pl.: A frakcióvezető-helyettes „alamuszi kenőmájastolvajnak” nevezte a képviselőt.

2023. júl. 4. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
73%

Ja, és a magánhangzó szerintem megnyúlik:

Végighallgattam a „Szörnyetegek táncá”-t.

2023. júl. 4. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
65%

Tényleg nem kell idézőjel, a címet dőlt betűvel írod, a ragot nem (és egyben persze, nem kötőjellel).

Végighallgattam a _Szörnyetegek táncá_t.

2023. júl. 5. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 BringaManó ***** válasza:
62%

a dőlt betű csak egy lehetőség, nem kötelező (és nem helyesírási kérdés), ha nincs dőlt, akkor sem kell kötőjel.

(lehet, hogy a #4 is így gondolja, de a kijelentő mód ("dőlt betűvel írod") miatt nem egyértelmű, így kicsit megtévesztő lehetett annak, aki nincs tisztában a dolgokkal.)

2023. júl. 5. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Nem gondolom sehogy, így kéri a szerkesztőm... azt nem tudom, szabály van-e rá, mivel így kérik, nem néztem utána. Nekem meg pont a nem dőlt betű megtévesztő, szóval ki mihez szokott hozzá. ;)
2023. júl. 5. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 BringaManó ***** válasza:
45%
nem az értelmét illetően megtévesztő, hanem a tekintetben, hogy mi a szabály. :-) (hiszen a kérdés erre vonatkozott)
2023. júl. 5. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Azt a házi szabályok döntik el, hogy mi legyen dőlttel, illetve hogy mennyire „ragályos” a kurziválás: van, ahol a toldalék álló marad, máshol az a szabály, hogy ami tapad, az felveszi a dőlt formázást.


Az általam szerkesztett kiadványokban a címeket a kenyérszövegben kurzívval szedjük, a keretesekben nem, de az idézőjelet ott is csak végső esetben teszem ki. Nálunk a toldalékok, írásjelek felveszik a formázást, annyi megkötéssel, hogy a páros írásjelek csak akkor, ha mindkettő „fel tudja venni”.


De ismétlem, ezek házi szabályok, nincs központi előírás.

2023. júl. 5. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

és mi a helyzet akkor, ha a zenemű/könyv címében szerepel egy "a" betű is:


pl.

Ha a zenemű címe nem az lenne, hogy a "Szörnyetegek tánca", hanem az, hogy "A szörnyetegek tánca". Ilyenkor hogy hivatkozzunk a zeneműre:


Végighallgattam a (dőlt betű)a szörnyetegek táncá(dőlt betű)t

vagy

Végighallgattam a (dőlt betű)szörnyetegek táncá(dőlt betű)t

vagy

Végighallgattam (dőlt betű)a szörnyetegek táncá(dőlt betű)t.

2023. júl. 5. 17:25
 10/11 anonim ***** válasza:
Végighallgattam _A szörnyetegek táncá_t.
2023. júl. 5. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!