Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mire mondják hogy "szent tehén"?

Mire mondják hogy "szent tehén"?

Figyelt kérdés
2023. júl. 6. 10:05
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
22%
Meglepődésre, hüldezésre.
2023. júl. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
86%
Indiában szentnek tartják a szabadon kószáló teheneket - nem szabad őket bántani.
2023. júl. 6. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 hollófernyiges ***** válasza:
94%
Amihez nem szabad nyúlni, akkor sem ha kárt okoz vagy veszteséget hoz (eredetét a 2. leírta). Ilyen volt a Kádár-korban a textilipar, ma pedig a foci.
2023. júl. 6. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
84%

És ebből következik, hogy átvitt értelemben is használjuk olyan dolgokra amit valaki/k érinthetetlennek tart/tartanak, semmilyen körülmények között nem ártanának neki/k. Például:

"Igaz ugyanakkor az is, hogy a különadókkal érintett szektorokban ilyen szent tehenek is működhetnek, elég csak a Coopra gondolni vagy a 4iG tulajdonában lévő Digire."

2023. júl. 6. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
74%

Árnyalnám a képet azzal, hogy a szent tehenet bántalmazni tilos, de ha az éhen pusztul, senkinek sem róható fel.

Így jött a képbe a kádárkori textilipar, amit központilag, hivatalosan nem bántottak, csak éppen minden erőt a nehéziparba nyomott az akkori vezetés, így a textilipar lassú halálra volt ítélve, ami csak felgyorsult a valós piac feltűntével.

2023. júl. 6. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim válasza:
21%
Angolból szó szerint átferdített kifejezés, magyar megfelelője a szent ég/isten/habakuk lenne.
2023. júl. 6. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
83%
Tévedés, az angolban a holy cow mást jelent és nem onnan vettük át. Nem akkor kezdődött a világ amikor te elkezdtél angolul tanulni
2023. júl. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
34%

És mit jelent, mármint az angolban, kedves#7.? És honnan vettük át?


Nem tudom, mire gondolt a kérdező, de boldogult gyermek- és ifjúkoromban, sőt felnőttkorom nagy részében sem dívott a szenttehenezés. Természetesen tanultunk, olvastunk az indiai szent tehenekről, de nem használtuk nyakra-főre a kifejezést, mint manapság... amennyire én tudtam, valóban a holy cow tükörfordításaként (ahogy a holy sh*t is meghonosodott magyarul)

Az egynyelvű szótárak ezt írják:

exclamation (mainly US informal) used to show that you think something is surprising, shocking, or impressive... (ez most épp a Cambridge)

Le lehet pontozni, de a "holy cow" megfelelőjeként én hasonlókat használnék, mint a hatos: Szent ég/Szent Kleofás/Atya ég...!

Természetesen, ha az indiai szent tehenekről van szó, az más tészta.

2023. júl. 6. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
70%
#8 és a kérdés az volt mit jelent az angol szlengben a kérdésben feltett szó angol tükörfordítása? Vagyis még csak nem is az, hanem amire te asszociáltál(holy sh*t).
2023. júl. 6. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
70%

Kedves #9., a kérdés az volt, hogy mire mondják.

Nos, mondhatják arra, amit előttem többen kifejtettek: olyan személyre, hitre, dolgokra, amit hosszú ideje tisztelnek, "szentté" vált, ezért nem mernek hozzányúlni, nem merik kritizálni, megkérdőjelezni (ld. #3-4-5.)

És mondhatják arra, amit itt bőszen lepontoznak, azaz lehet indulatszó a meglepődés, döbbenet... kifejezésére. (Szegény Cambridge szótár, jól leszerepelt:))

Viszont nem kaptam választ arra, ha az angolban nem erre használják, akkor mire, s honnan vettük át. :(


"Az idióma a hinduizmusban a tehenek tiszteletén alapul. Úgy gondolják, hogy a 20. század elején Amerikában alakult ki. Hasonló idiómákat számos más nyelven is használnak. A "szent tehén!" mondás, amikor meglepődünk, egy másik példa lehet." ( [link] - igaz vagy sem, nem az én tisztem eldönteni.)

"Holy cow!" (and other similar terms), an exclamation of surprise used mostly in the United States, Canada, Australia, and England, is a minced oath or euphemism... - [link] -- szerintem ez még mindig válasz arra, hogy mire mondják.

2023. júl. 6. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!