Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "buli" főnév minek a rövidít...

A "buli" főnév minek a rövidítése?

Figyelt kérdés

A csoki például a csokoládénak.

A pali a palacsintának.

De a buli minek?



2023. júl. 8. 00:22
 1/9 anonim ***** válasza:
85%
és a zokni?
2023. júl. 8. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
96%

Nem rövidítés, egy idegen szó átvétele:

"A német Poule, nyelvjárási boule [búle] átvétele; ennek forrása a franca poule [pul], azaz ‘tyúk’, de ‘tányér a kártyatéteknek’ jelentése már a franciában kialakult azon az alapon, hogy régen gyakran tojás volt a tét. A szó a latin pulla (‘tyúk’) szó folytatása. A magyarba is a harmadik jelentéssel került; a második a tétekért játszó kártyáskompánia közösségére utal, s innen vezet tovább az út a ma legáltalánosabb első jelentésig. "

[link]


"Eredet [buli (szórakozás < kártyaparti < összes tét egy leosztásnál) < német: Poule (tét) < francia: Poule (tyúk)]"

[link]

2023. júl. 8. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
95%

#1: "és a zokni?"

"Az ausztriai német Socken tájnyelvi sokn alakjának átvétele a szillabikus n szokott feloldásával."

[link]

2023. júl. 8. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
74%

A pali, mint palacsinta nem szabályos rövidítés, legfeljebb szleng, de még az is kérdéses, én pl most olvastam először a szó jelentésének ezt a formáját.

A Pali a Pál személynév becézett alakja, átvitt értelemben hiszékeny, becsapható ember.

A pali szó hallatán biztosan nem gondolok a palacsintára, bár ezek után..

Komolyan, mennyire elterjedt a palacsintát palinak nevezni, "becézni"? Az én környezetemben semennyire.

2023. júl. 8. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
84%
Háááát, páran már megpróbáltak palinak nézni, de a palacsintát még én sem hallottam "pali" szóval kifejezni.
2023. júl. 8. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
A szórakozás az tuti. A2# mellebeszel.Nem mindenki csóri csöves észak német volt vagy zsidó, de egy a kettő. Ők csak kopiztak.
2023. júl. 8. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:
71%

"nem szabályos rövidítés, legfeljebb szleng"

??? Ez mit jelent? Vannak erre szabályok?... A csokifagyi, a naci, a maci, a randi, a ruci, a Kati, a Mari, a Laci, a Feri, az angyi, a kaki-pisi, a Lovi, a mozi, a Trabi, a leki, a Nuti, a csacsi, a boci, a sali, a gyümi "szabályos"? (Melyik nem?) Van ezeknek a szavaknak egyáltalán engedélyük?!...

2023. júl. 8. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
47%
ritmikus társasági rituálé
2023. júl. 8. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
19%
Bundesliga
2023. júl. 10. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!