Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A műszempillák a múlté vagy a...

A műszempillák a múlté vagy a múltéi?

Figyelt kérdés

2023. júl. 10. 18:46
 1/8 anonim ***** válasza:
66%
Múlté.
2023. júl. 10. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
68%
Múlté. "Múltéi"-t még soha nem hallottam. :D
2023. júl. 10. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
79%
Azok a curva mágnesesek is a legyenek már a múlté - a Google zaklatóablakokban!
2023. júl. 10. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:
74%
múltéi
2023. júl. 10. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
87%

A páros szerveket, a páros ruhadarabokat a magyar nyelvben egyes számként említjük. Eszerint a műszempilla már a múlté.

Ha már többesként beszélünk róla, akkor múltéi (a göndörített, a sárga és a flitteres műszempillák már a múltéi, a jövő a színjátszós és a titán műszempilláké)

2023. júl. 11. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
23%
5. Nem vagyok egy grécsilászlóbaoltottlőrincelajos, de meglepődnék, ha a multéi bármikor is helyes lenne.
2023. júl. 11. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
85%

16:28: részben egyetértek veled, de a szó létezik.

"az inkvizíció iratkötegeiben szereplő nevek és ügyek már rég a múltéi, s csak - a pár évszázaddal megkésett " stb.

[link]

Folytassam?

2023. júl. 11. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:
78%

#7: "16:28: részben egyetértek veled, de a szó létezik."


mit lehet azzal "részben egyetérteni"?... :-o

na jó, ezzel a részével én is egyetértek:

"Nem vagyok egy grécsilászlóbaoltottlőrincelajos"

:-D


természetesen létezik a múltéi szó, természetesen a magyar nyelv része az i birtoktöbbesítő jel, használjuk is, nem egy kihalt állatfajta:

a) több birtok toldalékolásánál a birtokos személyjel előtt: a fia_i_m, a autó_i_d, a fa levele_i_ stb.

b) a birtokos végén a birtokjel körül: enyé_i_m, tie_i_d, övé_i_, Péteré_i_, múlté_i_ stb.


nem valami egyszerű rendszer, különféle kavarások vannak benne, pl. kezünk, de kezeink; zoknink, de zoknijaink, stb.

változások is vannak ebben (ld. pl itt is említve: [link] ), vagy olyan különbségek (szintén változás végül is), hogy bár a szabályos forma az enyéim, de van olyan is, hogy enyémek, ezt is gyakran hallani (talán többször is, mint az "enyéim"-et).

vagy vannak ilyen speciális estek is: szülő – (szüleje)/szülője – szülei/(szülői)


az is igaz, hogy sokszor egyszerűen elmarad a többes szám jelzése, pl. "ezek itt az övék" (az övéik helyet), ugyanígy el tudom képzelni, hogy valakinek a nyelvérzékét kevésbé bántja a gyakrabban használt – de ebben az esetben kicsit szabálytalan – "múlté", mint a szokatlanabb, de szabályosan többesített "múltéi"...



itt is írnak a birtoktöbbesítő jelről:

[link]

meg itt:

[link]

(de így a neve alapján ti is tudtok még keresgélni :-)

2023. júl. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!