Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Jobb később, mint soha vagy...

Jobb később, mint soha vagy jobb későn, mint soha?

Figyelt kérdés

Melyik a helyes?

Próbáltam rákeresni, de mindkét verzióban olvastam, és arról semmit nem találtam, hogy melyik a helyes / eredeti változat. Vagy mitől függ, mikor, melyiket mondják?

Angolul is érdekelne, melyik a helyes: Better late than never vagy better later than never?



2023. júl. 13. 16:32
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
83%

"Jobb későn, mint soha!"

- ez az elterjedt forma.

2023. júl. 13. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

#1 különös. Mindig a másikat ("később") hallottam eleinte. Azt hittem, egy vicces kicsavarása a mondásnak, ha a "későn" szót teszik bele.

Számomra azt jelenti, hogy később még mindig időben csinál valamit, csak korábban még jobb lett volna, de ha későn csinálja, akkor már igazából túl késő, és hiába csinálja. Rosszul értelmezem?

2023. júl. 13. 16:41
 3/13 anonim ***** válasza:
67%
Életem 4 évtizede alatt eddig kizárólag a "később" szót tartalmazó verzióval találkoztam.
2023. júl. 13. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a jobb később olyan patópálos.
2023. júl. 13. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
A közmondásban úgy van, hogy: Jobb későn, mint soha.
2023. júl. 13. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
88%
Életem 4 évtizede alatt eddig kizárólag a "későn" szót tartalmazó verzióval találkoztam. Soha a büdös életben nem hallottam úgy, hogy "később".
2023. júl. 13. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 BringaManó ***** válasza:
100%

"Számomra azt jelenti, hogy később még mindig időben csinál valamit, csak korábban még jobb lett volna,"


Hát a később-bel valóban jelenthetné azt, hogy 'még (szinte) időben van, csak előbb jobb lett volna' – de így kb. nincs értelme a mondásnak... :-/


"de ha későn csinálja, akkor már igazából túl késő, és hiába csinálja. Rosszul értelmezem?"


Igen, pont az a lényeg, hogy ha későn van, az már valamilyen szempontból rossz (hiszen későn van = TÚL későn), de azzal vigasztaljuk magunkat, hogy még ennél is rosszabb lenne, ha egyáltalán nem lenne megcsinálva.

Lehet, hogy ez sovány (vagy akár hamis) vigasz, mert elég nagy baj az is, hogy el van késve, de még mindig jobb, mint....


Szóval valóban hol így, hol úgy lehet hallani (és nincs is azzal nagy baj: végül is a "később" is érthető úgy, hogy 'később, mint kellett volna'), de az egész lényege mégiscsak az, hogy a későn/később való cselekvés már valamiről lekésett, de még mindig jobb, mint ha egyáltalán nem történne meg a dolog.

2023. júl. 13. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Én a közmondást ismerem, és mindig így hallottam: "Jobb későn, mint soha."

Ez azt jelenti, hogy ha valamit nagyon elmulasztottunk, vagy elrontottunk, ennek tudatában vagyunk és bánt bennünket, mindenképpen javítani szeretnénk a hibánkat, jóvátételt akarunk adni, vagy kapni, addig tegyük meg ezt, amíg lehet. Nem "később" (majd holnap, majd 1 év múlva), hanem ugyan nagyon-nagyon megkésve, de még a rendelkezésre álló időn belül.

2023. júl. 13. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Mendy98 válasza:
19%
Én eddig mindig csak a "később" verzióját hallottam.
2023. júl. 13. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 BringaManó ***** válasza:
85%

"Melyik a helyes?"


Nincs "helyes"... hisz mindkettőt használják, ahogy a válaszokból is látszik, meg ahogy írtad is:


"Próbáltam rákeresni, de mindkét verzióban olvastam,

és arról semmit nem találtam, hogy melyik a helyes / eredeti változat."


Én angol irányban elég hamar eljutottam addig, hogy egy latin idézetből ered (remélem, igaz), ld. pl.:

[link]

[link]

[link]


"Vagy mitől függ, mikor melyiket mondják?"


Aki amelyiket megszokta...


"Angolul is érdekelne, melyik a helyes: Better late than never vagy better later than never?"


Angolul is mindkettőt használják, tehát ott mindkettő létezik (egyik sem "helyes" vagy "helytelen").

Németül is mindkettőt használják, tehát ott mindkettő létezik (egyik sem "helyes" vagy "helytelen").

2023. júl. 13. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!