Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nyelvtanilag rendben vannak...

Nyelvtanilag rendben vannak ezek? - stb. + vesszők

Figyelt kérdés

"...Lehet, hogy nem költségesebb, sőt, több, mint valószínű..." - Érhet az a kritika, hogyha írás közben ráébredtem, akkor fogalmazzam át...Értem, viszont ha már leírtam, akkor megkérdezem.


Ha van egy mondat, aminek a végére azt teszem, hogy "stb.", akkor "stb."-t vagy "stb.."-t kell írni? Mert ugye az első pont a satöbbinek a rövidítése és nem a mondat lezárása.



2023. aug. 4. 16:32
 1/4 BringaManó ***** válasza:
41%

"...Lehet, hogy nem költségesebb, sőt, több, mint valószínű..."

jav.:

"...Lehet, hogy nem költségesebb, sőt, több mint valószínű..."

vagy:

"...Lehet, hogy nem költségesebb, sőt több mint valószínű..."


---


"Érhet az a kritika, hogyha írás közben ráébredtem, akkor fogalmazzam át..."

jav.:

"Érhet az a kritika, hogy ha írás közben ráébredtem, akkor fogalmazzam át..."


(amikor a helyesírás a kérdés, akkor nem szeretem azt a megúszós választ, hogy "fogalmazd át"... nehogymár attól függjön bármilyen mondanivaló, szöveg, hogy gondot okoz-e valakinek leírni!... illetve nyilván van olyan helyzet is, amikor ez is szempont (irodalom, reklámszöveg stb.), de azért úgy általában egy helyesírási kérdésre ne legyen már az a válasz, hogy fogalmazd át...

a viccben rendben van, hogy amikor a helyszínelő rendőr kérdezi a másikat, hogy hogy írják járdaszegély-t, akkor a kolléga válasza, hogy rúgd arrébb a leszakadt fejet, és írd, hogy az árokban volt... de azért az életben nehogy már ahhoz igazítsd a mondanivalód, hogy mit tudsz jól leírni... akkor már inkább írd helytelenül.)


---


"Ha van egy mondat, aminek a végére azt teszem, hogy "stb.", akkor "stb."-t vagy "stb.."-t kell írni? Mert ugye az első pont a satöbbinek a rövidítése és nem a mondat lezárása."


De, az a mondat lezárása IS. Sokszor egyszerűsítünk úgy, hogy amikor két egyforma dolog különböző okokból egymás mellé kerül, akkor csak az egyiket tartjuk meg. Na ez is ilyen: ha ponttal végződő rövidítésre (vagy másra, pl. dátumra, egyéb sorszámnévre) végződik a kijelentő mondat, akkor nincs két pont a végén.


Ha viszont három ponttal szeretnéd lezárni a mondatot, akkor: "stb. ..."

2023. aug. 5. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszodat!


Elszoktam a beszédtől, ezért okoz (egyre többször) gondot a nyelvtan.

2023. aug. 5. 11:23
 3/4 BringaManó ***** válasza:
0%

Szívesen.


Jelzem, a kérdésednek – amennyire én látom – az égvilágon semmi köze nem volt a beszédhez: helyesírási dolgokra kérdeztél rá, vagyis olyasmikre, amik kifejezetten csak írásban merülnek föl... (Szóban, vagyis beszédben nemigen látszik, hogy hol van vessző, illetve hány pont van egy mondat végén, ha rövidítésre végződik...)

2023. aug. 5. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

A beszélés és a beszédek hallgatásának erőteljes elhanyagolása hatással van az írásbeli fogalmazásra is. Nem átlagos az életvitelem, nagyon keveset beszélek másokkal, és hallgatni se sok emberi megnyilvánulást hallgatok (képernyőn + fülhallgatón keresztül). Ezenkívül étel-, alvás-, és nyugalom gondjaim vannak, amik tovább rontják a helyzetet.

Az olvasás pedig: Túlnyomó részt ezen az oldalon olvasok, ahol ugye sok a helyesírási hiba, így tehát a helyesírásom ezáltal is romlik.

2023. aug. 5. 20:16

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!