Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell ezt helyesen írni?

Hogyan kell ezt helyesen írni?

Figyelt kérdés

Egyik barátom kijavított egy mondatomat, viszont én nem érzem jogosnak. A neten nem találtam erről semmit, ezért gondoltam felteszem itt.


Tegyük fel, kérdezek valamit, viszont a másik fél csak olyan válaszokkal lát el, amik egyike sem konkrét elutasítás, vagy beleegyezés, viszont kikövetkeztethető a nemleges végkimenet. Erre fel megkérdezem, hogy "Amúgy akkor ez egy nem a hóemberépítésre?" (a hóemberépítés nyilván fedőszó a valós kérdésben lévő tevékenység helyettesítésére). Volna ezzel a verzióval bármilyen probléma? Szerintem nem, viszont barátom a megbotránkozása után visszakérdezett, hogy "A vesszőt viccnek találták ki?", majd leírta, hogy szerinte a mondat helyesen így nézne ki: "Amúgy akkor ez egy nem, a hóemberépítésre?"


Engem nem bizonytalanított el, viszont hivatalos információ hiányában nem tudom meggyőzni, hogy hibás az észjárása.

Ezúton kérném a kedves Gyakori kérdések felhasználóinak segítségét. Tegyünk együtt pontot e vita végére!



2023. aug. 16. 11:53
 1/6 anonim válasza:
100%

Nem kell vessző, mivel ugyanabba a tagmondatba tartoznak.

Mit állítunk? Nem - állítmány

Mi nem? Ez - alany

Mire nem? Hóemberépítésre - ez valamilyen határozó de nem vagyok biztos benne melyik, talán cél

2023. aug. 16. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Marhaságot mond! Miért kellene oda vessző?


Vagyis lehet létjogosultsága, ha szeretnéd elkülöníteni az utána álló részeket – ezt élőszóban beszédszünettel teszed meg. De ez elég nyakatekert magyarázat ebben a szövegösszefüggésben, nem valószínű, hogy erre gondolt az illető, szerintem csak nem ismeri a vesszőhasználat szabályait.

2023. aug. 16. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Dehogy kell vessző. Se tagmondat, se felsorolás, se megszólítás, se értelmező jelző. Mi ez a hülye divat, hogy 10-20 éve mindenhova vesszőt raknak egyesek? Érdekelne, hogy mi alapján döntik el, melyik mondatban hova raknak fölösleges vesszőt, mert nem bírok rájönni.
2023. aug. 16. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell vessző! Az indokot is elmondták. DE! lehet vesszővel, a jelentése ugyanaz, a stilisztikája más Ha van vessző, akkor a mondat állítása itt véget ér. Ám kiragadva nem tudni, mire szól a nem! Ezért mintegy magyarázatképpen hozzáfűzhetjük: (mármint az előbb tárgyalt) hóemberépítésre. Tehát nem feltétlenül hibás így értelmezve, csak túl mesterkélt.
2023. aug. 16. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:
100%

Semmi keresnivalója ott a vesszőnek.

A barátodnak kéne megindokolnia, ha tenni szeretne oda, ne fordítva üljünk már a lovon, jó vicc...


(Gondolom, hogy a hangsúlyozás miatt "érzi" úgy, hogy "kellene"... Sokszor lehet látni olyat, hogy a felszaladó dallamnál vesszőt tesznek akkor is, ha nem kell, pl.: *"Az időjárás ma délután, nagyon szép."; *"Ez a hangnem nálam, nem működik!")

2023. aug. 16. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a segítségét! Királyak vagytok!
2023. aug. 17. 10:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!