Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nem helyesebb-e úgy írni,...

U. Xorter kérdése:

Nem helyesebb-e úgy írni, hogy a zárójel első vagy utolsó karaktere szóköz?

Figyelt kérdés

Tehát ahelyett, hogy

"Anna (nagyon) szereti az almát."

inkább az, hogy

"Anna (nagyon )szereti az almát."

mert az a szabály, hogy zárójeles tartalom elhagyható, így az első, tradícionális esetben két szóköz kerülne egymás mellé, ami nem szándékolt, sőt talán helytelen is, míg a második eset ezt bölcsen orvosolja. Mit gondoltok?



2023. ápr. 11. 01:13
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

De akkor miért nem így inkább?

"Anna( nagyon) szereti az almát."

2023. ápr. 11. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Miért lenne elhagyható a zárójeles tartalom, ah nem egy szón belül van?

Mert amikor a zárójelet egy szón belül használjuk mint a kettős közlés eszközét, mindkét tagja szóköz nélkül tapad az előtte és (ha van ilyen) az utána álló betűhöz, akkor valóban elhagyható pl.: Javítsa a hibá(ka)t.

2023. ápr. 11. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 BringaManó ***** válasza:
91%

"Nem helyesebb-e úgy írni"


Nem, legfeljebb (bizonyos egyszerűsített logika alapján) "logikusabb".

De mivel optikailag előnyösebb (vagyis: jobban néz ki), ha a zárójelezés ugyanúgy tapad itt is a zárójelezett szöveghez, mint máskor – és mivel nincs semmi komoly ellenérv, ami ennél az esztétikai szempontnál erősebb lenne (az általad írt dupla szóköz egyáltalán nem ilyen) –, ezért hát az esetek túlnyomó részében ezt a szokást követjük.

2023. ápr. 11. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
31%
Ennyi erővel akkor már miért nem teszünk az írásjelek elé is vesszőt ( csak hangosan gondolkodom ) ? Hát nem így lenne logikus ? ! Ugye , hogy mennyivel olvashatóbb a szöveg így ? Annak idején , amikor feltalálták az írást erre nem gondoltak . Kár , mert sokkal jobban olvasható így a szöveg .
2023. ápr. 11. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
68%

Nem.

Itt, ha elhagyod a zárójelet, akkor az utána levő szóközt is el kell hagyni. Nincs olyan helyzet, amikor több szóköz maradhatna egymás mellett (olyankor tabulátorok kellenek).

2023. ápr. 11. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Azért az kemény, hogy két ember úgy gondolja, tényleg jobb szóközzel az írás. Vagy csak nem értették meg, amit írtam.
2023. ápr. 11. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 TappancsMancs ***** válasza:
100%
A zárójel a zárólejbe tett szóhoz tartozik és nem az előtte és utána lévő szavakhoz.
2023. ápr. 11. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

#1-es, megértetted. :) Azért nem írtam le ezt is, mert az +2 sor a kérdésleírásban, ami miatt 15%-kal kevesebben olvasták volna végig a kérdést.

@BringaManó, akkor szerinted mi az a "bővített" logika, ami mentén helyes az eddigi konvenció és helytelen a javaslatom? Az esztétika homályos számomra ebben a kontextusban.

@TappancsMancs, jó-jó, de az a "szabály", hogy a mondatnak úgy is értelmesnek kell lennie, ha elhagyod a zárójelet. Viszont ha a mainstream nyelvtani szokásokat követjük, akkor ez esetben két szóközt találunk két szó között. Ez csak engem zavar?

2023. ápr. 11. 22:00
 9/14 anonim ***** válasza:
8 meg esetleg nehany szamitogepes programot is.
2023. ápr. 11. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 BringaManó ***** válasza:
#6 Vagy csak nem találták hasznosnak, amit írtál. Elvégre "névleg" erről szól a zöld/piros, nemde? (Én általában e szerint szoktam... Ha nem is feltétlenül _nekem_ hasznos, de úgy általában, legalább másnak az legyen. :-P )
2023. ápr. 12. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!