Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A többtagú tulajdonneveket...

A többtagú tulajdonneveket szóösszetételekben hogyan kell leírni?

Figyelt kérdés

A következő (rögtönzött) példák helyesírására lennék kíváncsi:

- Zoli bácsi effektus

- Petőfi Sándor átirat

- Szent István koronázás

(Szándékosan nem Szent István koronázásának írtam a kérdés témájának kedvéért!)


Az AkH 141. pontját ismerem, viszont az nem tér ki külön a többtagú tulajdonnevek és a Zoli bácsi, Ágnes asszony -féle jelzős szerkezetek esetére, én pedig nem tudom hol kereshetném pontosan.


A 133.-nál van egy kapcsolódó eset, amelyre a szabálypont egyértelmű választ kínál:

Madách Színház-féle ✅


A kérdést a fenti példák esetén fennálló bizonytalanságom és tudatlanságom megszüntetésének céljával írtam ki. A válaszokat előre is köszönöm.



2023. aug. 19. 23:11
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha közvetlenül a tulajdonnévhez kapcsolódik az utótag, akkor kötőjelet teszünk: Petőfi Sándor-kézirat, Szent István-koronázás. Ha viszont személynévből és köznévből álló különírt jelzős szerkezethez kapcsolódik egy köznév, bármennyire fájdalmas, nem teszünk újabb kötőjelet: Mátyás király emlékév.
2023. aug. 19. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BringaManó ***** válasza:

Igen, konkrétan AkH.168.:

"Ha az egymástól különírt, személynévből és köznévből álló jelzős szerkezethez (Julianus barát) egy újabb köznév (pl. szobor) kapcsolódik, ez elé nem teszünk kötőjelet, például: Gül Baba türbe, Julianus barát szobor, Kászim pasa bástya, Szent István vértanú plébániatemplom, Jeremiás próféta kolostor."

2023. aug. 20. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#1, Köszönöm. Tényleg elég fájdalmas 😅

#2, Köszönöm az AkH-helymeghatározást.

2023. aug. 20. 12:05
 4/5 A kérdező kommentje:
Vagy hivatalosan „AkH.-helymeghatározás” ponttal a kötőjel előtt?
2023. aug. 20. 12:07
 5/5 BringaManó ***** válasza:
Igen, vö. AkH. 283. :-) (És persze toldalékoláskor is ugyanígy, az pedig az AkH. 282.-ben van, illetve további példák találhatók a 82.f), 188.c) és 265.d) a pontokban.)
2023. aug. 20. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!