Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » -Hova mész? -Kati keresztanyá...

-Hova mész? -Kati keresztanyámhoz Itt Kati nem a keresztanyám, hanem egy tekintélyes hölgy.

Figyelt kérdés

Ez családi nyelv, vagy tájszólás?

Nagyszüleim használták Szalkszentmártonban



2023. aug. 28. 09:27
 1/7 anonim ***** válasza:
90%
Ilyen hülyeséget még nem hallottam soha.
2023. aug. 28. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 BringaManó ***** válasza:
81%

ez nekem is elég furcsán hangzik.

ugyanakkor persze vannak olyan, eredetileg rokont jelölő szavak, amelyeket bármilyen közeli ismerősre is használhatunk, pl. bátyám/bátya, öcsém, néném, húgom (meg a néni, bácsi, bá is ide tartozik), sőt: kislányom, kisfiam... sógor... és persze a koma/komám, és ezzel már közeledünk a keresztszülői kapcsolathoz... :-) – de speciel ezt a "keresztanyám" megoldást én sem tudtam volna eddig elképzelni ilyen lazább, átvitt értelemben.

én is kíváncsi vagyok, hogy halott-e ilyet más is, vagy csak családi szleng.

2023. aug. 28. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
68%

Gondolom olyan viszonyt fejez ki ez a szójárás, mint amilyet az a bizonyos "A Keresztapa" című híres fimben láthatunk.


A "tekintélyes" hölgy egy felső kapcsolatokkal bíró befolyásos 3/3-as, és a vidéki udvartartása ezzel a megszólítással fejezi ki az "alázatos szolgája" típusú szerepvállalását.

2023. aug. 28. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:

A Keresztapa nekem is eszembe jutott, de itt nem valószínű, hogy ugyanaz a szitu... Egyrészt mert akkor a kérdezőnek is eszébe jutott volna :-), másrészt mert a keresztanyámban benne van az a birtokos személyjel, ami a bátyámban, húgomban, komámban is, de a keresztapában nincs.


(Azért nem is említettem, mert az egy egyedi megoldásnak tűnik, itt meg valami általánosabb szóhasználati szokást sejtünk/keresünk.(?))

2023. aug. 28. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Lehet olyan ragadványnév szerűség. Úgy képzelem, hogy a hölgy sokaknak segített gazdagságával? befolyásával? támogatott embereket, és ezt ragasztották rá.

Mint egy ismerősömre kisiskolásként az anyós megnevezést,( nagyszájú volt) rám meg koliban az anyu t.( nekiálltam sütni, főzni)

2023. aug. 29. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ez olyan, mint pl. Józsi bátyámhoz, Rozi nénémhez, Kati keresztanyámhoz.


Vagyis “Kati nevű keresztanyámhoz”.


Ez rendben van. Mi a kérdés?

2023. szept. 7. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:
50%
#6: "Itt Kati nem a keresztanyám, hanem egy tekintélyes hölgy"...
2023. szept. 7. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!