Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Folyók neveit mikor írjuk...

TappancsMancs kérdése:

Folyók neveit mikor írjuk kötőjellel?

Figyelt kérdés

Nem magyar folyóról van szó és önmagában, a "folyó" nélkül nem tudnák róla, hogy folyó vagy tó, vagy akármi.


Omo-folyó?

vagy

Omo folyó?


Angolul Omo River.



2023. szept. 2. 10:36
 1/5 anonim ***** válasza:
87%
Amennyiben az eredeti folyónevet magyarra fordítjuk, a folyó földrajzi köznevet kötőjellel kapcsoljuk a névelem(ek)hez, fűggetlenül attól, hogy a lefordított név köznév, tulajdonnév vagy melléknév: Gyöngy-folyó; Szent Lőrinc-folyó; Fekete-folyó, Kék-folyó, Sárga-folyó, Vörös-folyó; stb.
2023. szept. 2. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
52%

Ha a folyó (és a hegy, völgy, tó, csatorna stb.) szó szerves része a földrajzi névnek, kötőjelezzük, ha csak magyarázó utótag, akkor különírjuk. Az utóbbi elhagyható, sőt sok esetben az a fura, ha kitesszük.


Sárga-folyó, Sziklás-hegység, Aral-tó; illetve Mississippi folyó, Vértes hegység, Balaton tó.


Az Omót nem ismertem (csak a mosóport, amit a fiatal Borbély László reklámozott a kilencvenes évek elején, hehe), a Wikipédia-szócikk önállóan használja, úgyhogy ezek szerint az utótag nélkül is megáll a lábán, tehát nem kell a kötőjell.

2023. szept. 2. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi. Hagytam kötőjel nélkül.


Amúgy egy kérdés :)


"szó szerves része a földrajzi névnek..." Honnan tudni, hogy szerves része? Komolyan kérdezem.

2023. szept. 6. 09:56
 4/5 anonim ***** válasza:
Erre nincs szabály. Közel két évtizede vagyok főállású szöveggondozó, dolgoztam napi-, heti-, havilapnál, számtalan könyvön, de sokszor nekem is puskáznom kell, mint például az Omónál is.
2023. szept. 6. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:
49%
Honnan puskázol, ha nincs rá szabály? Valahol fel vannak sorolva a (külföldi) földrajzi nevek?
2023. szept. 9. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!