Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Em-ber, ez hogy is van a...

Em-ber, ez hogy is van a magyar nyelvtörténetben?

Figyelt kérdés

Egy magyartanár mesélt arról, hogy az ember szó a nő (em) és a férfi (ber) egységéből jött létre, tehát az ember a férfit és a nőt együtt jelenti.

Az "em"- re hozta a női példákat, hogy "emlő", vagy mint női név "EMese", "EMília" stb.

Viszont pl. olyan szervről nem hallottam, hogy "berlő", illetve névben is a fosztóképzővel láttam a "Bertalan" nevet. Illetve a Bernadettet, ami meg női.


Van ebben valóban valami? Vagy marhaság?

(Amikor neki tettem fel ezeket a kérdéseket kiakadt...)


2023. szept. 21. 11:14
 1/9 anonim ***** válasza:
93%

Az etimológiai szótár szerint igen, lehet benne valami:

[link]

[link]

2023. szept. 21. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Annak idején én is így tanultam.

Az emlő, mint példa, azt nem tudom mennyire helytálló.

Az Emese az emse szavunk nevesülése, ami a lány malacot jelenti, itt van kapcsolódás az em szóval.

Az Emília példának baromság, mivel latin eredetű, nem ősmagyar név. Hasonlóan, a Bernadett és a Bertalan sem ősmagyar nevek, hiába kezdődnek „ber”-rel.


Egyébként nem csoda, hogy ezek a szavak mára kikoptak. Más ősmagyar szavak is elvesztek vagy teljesen átalakultak, nyom nélkül.

2023. szept. 21. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:
100%

csatlakozom.

a nevek terén valóban elmentél az erdőbe (Emília), és amúgy nem kell ezt olyan szimmetrikusan felfogni, hogy ha van emlő, akkor miért nincs berlő... ennél sokkal kacskaringósabbak a nyelv útjai.

ha megnézed a szótárban a szóban forgó em-szavakat (ember, emse, emlő stb.), akkor láthatod, hogy ennek a tőnek volt olyan jelentése, ami az evésre, szopásra utal, innen a csecs-emő (nem véletlenül van ennek olyan formája is, hogy csecsszopó: [link] ).

és mivel a férfi nem szoptatja a kicsinyét, és emlője sem igen van (és ami van, azzal sem csinál olyan tevékenységet, amit a "ber" igével illethetnénk), így nem csoda, hogy nincs elnevezve "berlőnek" a melle...

2023. szept. 21. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Az Emilia latin eredetű, versengőt, igyekvőt jelent.


Az Emese - lásd emse- ősmagyar név.

2023. okt. 4. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Bertalan germán név.

Bernadett a Bernát női párja. Mindkettő germán.


A magyartanárod zavaros hülyeséget beszélt, vagy rosszul emlékszel.

2023. okt. 4. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:
#5: a ber- kezdetű dolgok már nem a magyartanártól származnak, hanem a kérdező maga próbált kiokoskodni valamit, olvasd el a kérdést újra, hátha másodikra érthetőbb...
2023. okt. 4. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

6 igen, az az én marhaságom volt. Valszeg az Emíliát is én kevertem bele, már rég volt.

De ezt a "berlő" után már nem volt hajlandó megvitatni, azt hitte szivatom.

2023. okt. 4. 22:23
 8/9 BringaManó ***** válasza:
nem csodálom..... :-DD
2023. okt. 4. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

1/8 anonim ***** válasza:

96%


Az etimológiai szótár

------------

Nem szó, az jevevényhang. A magyar nyelv nem fingár, hanem indogermán és germán nyelv. Az etimológiája bizonylosza.


Ember? Két résztől rakód,d e lássuk dungelyen(nem tengely, germán hang, a dung stumától,nem teng):

e---o---o---a.

ena-ona-ana

em-om-am

el-ol-al



Ha a latin emó, m-vel úgy igenstak rakni van.


Így amal, árja ámíti, így rakni volna, ahogy dúrongani.

Vagyis: emel-omol-amal.


És a bír-bér-bar:

Bér? A bér a bír, beran stumaige flektált formája, ahogy a bír más flektált formája a bar, ahogy barma, barom. Germagyar regály: ahé marja, bírja, vagyis bírja a bérjét. A bér így bírva vahn, ahogy az orosz öreszor bírja a bérjét, a kádat, ez a kád, egy bírda is, a bér egy bírda, ennek a raktányja a bírnak a bírong, ong-val a bír, beran ige. Vagyis: bért bírong, ana bírda, így bírdát bírong. Ettől rakód barma, flektálva a bír.


Albánnak innen van mber, de hogy ez itt ina vagy em, nem rakni.


[link]


A magyar nyelvtől ez volna, de bizonylosza.

2023. okt. 12. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!