Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért az az T/2 személyes...

Miért az az T/2 személyes névmás tárgyesete, hogy "benneteket"?

Figyelt kérdés

Ez alapján akkor az E/2-re helyes lenne a "bennedet" szó is?


Vagy ez csak a köznyelvben van és nem hivatalos?


dec. 14. 14:08
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

E/2: téged

T/2: titeket/benneteket


Nincs olyan szó, hogy bennedet.

dec. 14. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nincs. De honnan jön az, hogy benneteket?
dec. 14. 14:24
 3/8 BringaManó ***** válasza:
100%

[link]

A lényeg az, hogy a nyelvtörténeti kacskaringók során így alakult... :-)

(A bennetek "Eredetileg ’köztetek, közöttetek’, ill. ’köztünk, közöttünk’ jelentésű, partitívuszi funkcióban álló határozószók voltak.")


"Vagy ez csak a köznyelvben van és nem hivatalos?"


Nincs "hivatalos". Ez egy élő nyelv.

dec. 14. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszi.
dec. 14. 15:38
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
A kérdés inkább az, hogy szerinted hogy máshogy kéne lennie?
dec. 14. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Én nem szerintek semmit. Csak fura, illetve nagyon régen volt egy vicces szitu, amikor vártunk egymásra, csak rossz helyen, és az ismerős mondta, hogy "én a sarok mögött mögött vártalak benneteket".

Erre apám: "mi meg itt vártunk bennedet."


Egyébként hogy máshogy? A titeket nem elégséges, és kevésbé fura?

dec. 14. 16:54
 7/8 anonim ***** válasza:

De mitől furább a benneteket?


Azért kérdeztem, mert a kérdésből számomra úgy hangzott, mintha nyelvtanilag lenne vele problémád, ezért nem értettem, hogy szerinted hogy lenne helyes nyelvtanilag. De oké értem már, nem nyelvtanilag gondoltad.


Hogy elégséges-e a titeket? Persze, hogy elégséges. De tudod léteznek szinonimák és tájszólások. Különböző helyeken különböző szavakat használnak. Én ahol felnőttem mindenki azt mondja, hogy tutyi. Ha te nem ilyen helyen nőttél fel, akkor valószínűleg azt sem tudod mi az, mert középiskolába csupán 20km-rel messzebb jártam és ott már senki sem értette, ott mindenkinek kapucni. Nagyanyámnak meg csukja volt.


Nincs ilyen, hogy elégséges-e. Teljesen általános és helyes mindegyik alternatíva. Neked fura, mert ahol felnőttél, ott nem ez használatos. Másnak meg az a normális és azt kérdezi, hogy "miért titeket, a benneteket nem elégséges?".

dec. 14. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

"Neked fura, mert ahol felnőttél, ott nem ez használatos. "


Igen, nekem valahogy fura. És szerintem használatos is, csak szoktam islyen hülyeségeken agyalni, és szerintem pont a fenebbi szitu miatt "beégett".

dec. 14. 18:19

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!