Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Értelmes magyar szó az, hogy...

Értelmes magyar szó az, hogy "ebank"?

Figyelt kérdés

Nem "e bank" sem pedig "e-bank", hanem "ebank".


Ha igen miért, és mit jelent?


dec. 27. 16:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem létezik nyelvtani szabály rá. Az 'e' itt is az elektronikusat jelenti. Az elektronikus levelet is írjuk úgy, hogy email, e-mail, stb. Elektronikus játékok lehetnek e-sportok, esportok, Esportok, stb. Nincs rá szabály, mivel ez a modern kor egyik találmánya. Elfogadottabb, gyakrabban használt verzió van, de szabály nincs.
dec. 27. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 BringaManó ***** válasza:
100%

Az "e-mail" nem volt jó példa, mert az "szabályozva" van, vagy legalábbis rögzítve van a szótárban, hogy kötőjellel írandó. (Ettől persze még szabad írni máshogy is, csak van egy rögzített, "hivatalos" alakja is neki. Plusz az "ímél" is okés.)


Abban persze egyetértek, hogy az ebank/e-bank írásmódja – pontosabb szabályozás híján – szabadon választott, bár ha kellene róla egy határozott álláspont, akkor az e-mail, e-kereskedelem, e-könyv analógiájára valószínűleg a kötőjeles formát javasolná az illetékes testület.


Az eredeti kérdést viszont nem is igazán értem: "Értelmes magyar szó az, hogy "ebank"?"

Hogyhogy "értelmes" szó-e? A jelentése nem világos? Vagy a helyesírásával gondod? (Ha az utóbbi, akkor az az "értelmét" remélhetőleg nem érinti. :-)

dec. 27. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
2: azért kérdés, hogy értelmes-e, mert nem teljesen világos, hogy Scrabble-ben kirakható-e kötőjel nélkül :D
dec. 27. 19:29
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
Én semmilyen e-szót nem fogadnék el sehogy.
dec. 27. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

4: Hát te nem, de az mta helyesírás oldala szerint:


""ebank"

Az „e” főnevet és a „bank” főnevet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:

A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk. [AkH11-128c, AkH11-129, AkH12-110, AkH12-111, OH-119–120]"


De hogy ez mit jelent :DDD Szerintem itt azt mondják lényegében, hogy jelentést sűrítünk (kötőjel nélkül) és helyes az elektronikus bank rövidítéseként, bár én is ezen rugózok egy ideje, hogy ez most miért okés.

dec. 27. 21:34
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Az "e", mint elektronikus szócskát (?) rendszerint kötőjellel csatoljuk az eredeti szóhoz. Nem tudom, hogy erre külön létezik-e szabály, de az összes hasonló szó esetén így van: e-napló, e-recept, és leírva az e-bankot is még csak kötőjellel láttam.
dec. 27. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 BringaManó ***** válasza:
100%

hát itt sok kérdőjeles dolog van...


– scrabble: azt nektek kell tudni, hogy mi a "definíciója" az elfogadható szónak, pl. valamely konkrét szótárak közül benne kell lennie egyben, vagy kell vele tudni mondani egy példamondatot, vagy szépirodalmi idézetet kell tudni mondani, ha vitás az eset, stb. – döntsétek el.

(elvileg, a wiki szerint "bármely magyar szabványszótárban szereplő szó, kivéve a nagybetűvel kezdődőket, rövidítéseket, valamint az aposztrófot vagy kötőjelet tartalmazó szavakat", de nyilván ezt módosíthatjátok, ha a játék előtt megegyeztek benne, hogy hogy legyen, pl. ragozni lehet-e, stb.)


– azt tudom, hogy elvileg kötőjeles szavak nem érvényesek, de ezt is felülbírálhatjátok, döntsétek el...


– "azért kérdés, hogy értelmes-e, mert nem teljesen világos, hogy Scrabble-ben kirakható-e kötőjel nélkül":


ha az a kérdés, hogy az MTA-szoftvere egy értelmes, létező szót adott-e válaszént, vagyis lehet-e rá hagyatkozni, akkor én azt mondanám, hogy nem... ilyen esetben legalábbis nem.

az MTA oldala sokszor "megtréfálja" az embert (vagyis: baromságot válaszol), nem árt ismerni a korlátait...

ez estben pl. pont "semmit" nem jelent a válasza és a magyarázata, mert ugyanezt sok más betűvel is kiadja: (majdnem) bármilyen betűt tehetsz bármilyen főnév elé, azt el fogja "fogadni":

í bank, í-bank, íbank,

ű bank, ű-bank, űbank,

á bank, á-bank, ábank,

(...bár é-vel nem jó neki...),

sőt:

j bank, j-bank, jbank,

q bank, q-bank, qbank,

de csak:

t bank, t-bank,

h bank, h-bank,

l bank, l-bank,

s bank, s-bank,

...


Szóval egybetűseket nem javasolnék az MTA-oldal alapján elbírálni Scrabble-ben, mert akkor elszabadul a pokol... :-)

a kül-egy szerint ezek is működnő szavak, szókapcsolatok: q p, q-p, j r, j-r, w t, w-t stb. ...


– az "elektronikus"-t jelentő "e" előtagot valóban kötőjellel szokták írni, a fenti AkH.-példákon (e-mail, e-kereskedelem, e-könyv) túl az OH.-ban is van egy rakás, pl. e-banking, e-bolt, e-book, e-business, e-gazdaság, e-kereskedelem, e-kormányzat, e-tanulás, e-üzlet...

mindez az "e-" szócikken belül, tehát ők ezt az előtagot általánosan is kötőjellel tartják helyesnek – és ez jogos, hiszen végül is tekinthetjük ezt egy speciális betűszónak (annyiban speciális, hogy csak egy betűből áll, de amúgy a működése megfelel a szokásos betűszavakénak), márpedig egy betűszó és egy köznév kapcsolatát kötőjellel kell írni (AkH.288), nem egybe.

így aztán korrigálom magam, elnézést: visszavonom, hogy ez ne lenne szabályozva, mert – kis lazítással – a betűszavak szabályai erre is ráhúzhatók, tehát azt javaslom, hogy a kötőjeles megoldást fogadjuk el "hivatalosnak". (tehát ha nálatok nem lehet kötőjeles szó a Scrabble-ben, akkor az e-bank szó szerintem "nem ér" :-)


– "Szerintem itt azt mondják lényegében, hogy jelentést sűrítünk (kötőjel nélkül) és helyes az elektronikus bank rövidítéseként"


a jelentéssűrítésnek nincs köze ahhoz, hogy kötőjellel, vagy egybeírva van az adott szerkezet, ez két külön dolog.

dec. 28. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
53%
Az e-mailből kiindulva szerintem csak kötőjellel írva helyes, legalábbis ha következetesek akarunk lenni.
dec. 28. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Nincs szabályozva, én kötőjellel írnám. Ha élőszóban hangzik el, hosszan ejtjük az e-t, tehát „önálló szereplő”.
dec. 29. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"Vagy a helyesírásával gondod? (Ha az utóbbi, akkor az az "értelmét" remélhetőleg nem érinti. :-)"

BringaManó! Ez a szokásos tévedésed, hogy nem számít a helyesírás, mert az értelmét nem érinti. Már hogyne érintené...

febr. 7. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!