Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes-e az alábbi mondat...

Helyes-e az alábbi mondat (azon túl, hogy "csúnya")? (tanárom szerint nem az)

Figyelt kérdés

Tisztelt Tanár Úr!


A volt programozás előadás anyagát felraknák-e a honlapra, mert nem találtam?


2010. dec. 1. 20:16
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
nem helyes és még értelmetlen is....
2010. dec. 1. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
nem hiszem, indoklást kérek
2010. dec. 1. 20:21
 3/22 anonim ***** válasza:
62%

l/ Tisztelt Tanár Úr! A multkori programozás anyagát szeretném ha fel tetszenének tenni a honlapra, mert szerintem még nics ott, ugyanis nem találtam.

2/Tisztelt Tanár Úr! Kérem szíves segítségét, hogy a multkori programozás anyaga felkerüljön a honlapra. Mivel nem találtam, szerintem még nem sikerült feltenni.

3/ Tisztelt Tanár Úr! Nem találtam a honlapon a legutóbbi programozás anyagát. Amennyiben azért nem találtam,mert még nincs ott, kérem szíves segítségét.

4/Tisztelt Tanár Úr! A multkori programozás anyaga miatt kérek Öntöl segítséget, hogy az mielőbb felkerüljön a honlapra, ugyanis nem sikerült megtalálnom.

5/Tisztelt Tanár Úr! Nem tudom, hogy miért nem találtam meg a honlapon az utóbbi programozás anyagát. Lehet, hogy én rontottam el valamit, vagy még nem került fel. Ezért kérem szíves közbenjárását.

6/Tisztelt Tanár Úr! Mivel a honlapon nem találtam meg a legutóbbi programozás anyagát feltételezem nem is került fel. Megkérem Önt segítsen nekem, hogy az anyagot feltöltsék és tegyék hozzáférhetővé.

2010. dec. 1. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
És akkor most helyes-e vagy sem ez a rövid verzió?
2010. dec. 1. 20:42
 5/22 anonim ***** válasza:

Sajnos nem kellemes hangzású a mondat, kicsit darabos és hiányzik belőle egy pici udvariasság. Csak egy szó:


Tisztelt Tanár Úr!

Kérem a volt programozás anyagát felrakni a honlapra, mert nem találom.

vagy

Tisztelt Tanár Úr!

Nem találtam a volt programozás anyagát a honlapon. Feltennnék-e kérem?

2010. dec. 1. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
Összességében nyelvtanilag a mondat helyes, kérdőjel helyett talán pontot tennék. Tényleg egy kicsit "csúnya".
2010. dec. 1. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

Annak helyből nincs értelme, hogy a "volt" programozás előadás anyagát.


Esetleg a tegnapi, múltheti, stb. A "volt" nem határozó ebben a szövegkörnyezetben, ebből kifolyólag értelmetlen a mondat első fele.


A mondat második fele meg simán magyartalan. Külön kellene inkább szedni.


Helyesen:


A xy-i előadás anyagát felrakták már a honlapra? Sajnos nem találom.

2010. dec. 1. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

Az a gond, hogy nem a programozás "volt", hanem az anyag.

A programozás óra tegnapi anyaga - vagy valami ilyesmi.

2010. dec. 1. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
58%

Hát igen. Még általánosban, de legkésőbb középiskolában meg kéne tanítani a gyerekeket írni-olvasni, fugalmazni, pláne udvariasan fogalmazni.


A leveleddel az első probléma, hogy beszélt nyelvi. Élő szóban elmegy (talán), de írásban nem nagyon. Persze most arra gondolsz, hogy ha valamit ki lehet mondani, akkor miért ne lehetne leírni ugyanúgy, mert sajnos neked nem tanították meg (és ebben csak 20-30%-ban a tanáraid a ludasak), hogy a kettő közt különbség van.


A második probléma, hogy az elemi udvariasság is hiányzik belőle. Persze most egyszerűen nem tudod, hogy mire gondolok, az udvariaskodás a chat-en nevelkedett fejedben puszta időhúzás és értelmetlen csűrés-csavarás, ami nélkül éppúgy meg lehet érteni a mondanivalót. Valószínűelg arról megint csak nem hallottál, vagy nem tudod a gyakorlatban alkmazni azt a tudást, hogy a kommunikációban milyen jelentőséggel bír a megfelelő udvariasság kimutatása, azaz a "csomagolás".


Az ilyen leveleket eleve fordítva építjük fel, előbb jön a magyarázó rész (nem találom), és utána a kérés. (Ez nem nyelvhelyességi, hanem udvariassági dolog.) Mindezt szabatosan megfogalmazva:


Tisztelt Tanár Úr!


Sajnos nem találom a honlapon a legutóbbi programozás előadás anyagát. Kérem, nézzen utána, hogy felekrült-e az anyag.


Köszönettel: XY


"Legutóbbi" helyett lehet még: múlt heti, múlt szerdai stb, de semmiképpen sem VOLT.

A tanárnak nem mondjuk azt, hogy "felrakná-e" meg ilyenek, ő nem a haverod, hogy kérdő mondatba rejtett felszólítást fogalmazz meg neki (pl: ideadnád a sört?), hanem a tanárod. Mellesleg lehet, hogy már rég odaadta a tanszéki rendszergazdának a file-t, aki elfelejtette feltenni, így aztán látatlanban számon kérni amikor talán nem is ő a ludas, szintén a bunkóság határait feszegeti.


Tömören ennyi a probléma a leveleddel.

2010. dec. 2. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

Egyrészt nem chat-en nevelkedtem, másrészt végig ötös voltam nyelvtanból.

Azt sem hinném, hogy az elemi udvariasság hiányozna a levelemből. A teljes levél tartalma egyébként ez volt:


"Tisztelt Tanár Úr!


A volt programozás előadás anyagát felraknák-e a honlapra, mert nem találtam?


köszönettel: XY"


Egyrészt a megszólításban már van tisztelet, a megköszönésben úgyszintén.


És ugyan miért ne lehetne kérdő mondatba rejtett felszólítást megfogalmazni?

Amit te írtál: "Kérem, nézzen utána, hogy felekrült-e az anyag." az talán nem felszólítás? :) Méghozzá nem is rejtett.


A másik dolog, hogy szándékosan egy mondatba szerettem volna sűríteni a közlést és kérést. Se nekem, se neki nincs ideje arra, hogy hosszas leveleket írogasson/ olvasgasson. Több mondatban én is meg tudom fogalmazni, csak hát szerintem az "nem szép" megoldás. (Ez kb. olyan, mint ha azért írnék egy szót új sorba, mert nem tudom, hogy kell elválasztani.)


A "volt" határozót elismerem, hogy helytelen, de ettől még nem hinném, hogy a mondat érthetetlenné válna.


A tiszteletről még annyit, hogy szerintem kölcsönös kellene, hogy legyen, ezért nem tudom milyen alapon oktat ki a válaszlevelében, hogy nem érti a mondatomat. Inkább lustaság helyett talán fel kellett volna töltenie az anyagot.

2010. dec. 2. 12:08
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!