Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor használjuk a rövid, a...

Mikor használjuk a rövid, a közepes, és a hosszú gondolatjelet?

Figyelt kérdés
Milyen billentyű kombinációval lehet őket előhozni wordben? És dialógus írásánál melyiket használjuk a mondat előtt?
2010. dec. 5. 21:16
 1/9 anonim ***** válasza:
73%
Rövidet például évszámok között, közepeset gondolatjelként, hosszút pedig nem tudom, hol (alt+0151).
2010. dec. 5. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
76%
hosszút ha két mondandót összekötünk, vagy kitérünk a mondatból, de még visszatérünk a lényeghez, s nem fejezzük be a mondatot. Nem?
2010. dec. 5. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagykötőjel vagy gondolatjel: [link]

Kötőjel: [link]


Az oldal jobb szélén a többi írásjelről is lehet találni leírásokat.

2010. dec. 6. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Én kétféléről tudok – az egyik a kötőjel, a másik a gondolatjel. A kötőjel a rövidebb (azt nem gondolatjelnek hívják), azt pl. túl hosszú összetett szavaknál, vagy kötőjellel írandó tulajdonneveknél stb. használjuk. Itt nem kell szóközt rakni! Pl. magánnyugdíjpénztár-tagság, Tisza-tó.

A gondolatjelet legtöbbször kettő vagy több tagmondat (két gondolat) elkülönítésére használjuk – például most. Itt mindig kell szóköz, elé is és utána is. De párbeszéd esetén elé nem kell, csak utána, mert ugye a sor elejére kerül. Például:

– Jaj, mi ez? – kérdezte Kati.

– Ne félj, ez csak egy fa. Nem fog bántani! – mondta Béla.

– Ööö, hát jó.. – felelte Kati, nem túl meggyőző arckifejezéssel.

A szóköz-témát azért hangsúlyozom, mert ezt nagyon sokan elrontják. Az a csúcs, mikor pl. valaki 2 tagmondat szétválasztásakor gondolatjel helyett kötőjelet használ, és szóköz nélkül. Pl. "Ittam egy pohár vizet-nem mintha szomjas lettem volna.." Könyörgöm, nincs olyan, hogy "vizet-nem"!

2010. dec. 9. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
.. Szóval én nem tudok olyanról, hogy közepes, de ha tévedek, felvilágosíthattok! (Elző voltam.)
2010. dec. 9. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Én linkeltem be a wikipédiát, és azért csak kettőt, mert nincs háromféle. Annyit még hozzáfűznék, hogy a párbeszédes szövegek mellett még ezt használjuk akkor is, ha pl. több szerző ír egy művet, vagy a többnyelvű szótárak nevében a nyelvek között, illetve meccseknél a két csapat neve között.


A Wordben a control és a szürke "-" jel kombinációja adja, vagy a Beszúrás menü Szimbólumok alatt van egy olyan fül, hogy "különleges karakterek".

2010. dec. 9. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Köszi, akkor jól tudtam.

Nem soroltam fel persze az összes lehetséges példát, ezért ítam, hogy "pl". Biztos van még egy csomó.

2010. dec. 9. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszokat.
2010. dec. 11. 02:10
 9/9 anonim ***** válasza:
A leghosszabbat a magyarban nem használjuk, a rövid a kiskötőjel (vagyis a normál kötőjel), a közepes a gondolatjel és a nagykötőjel. Nagykötőjelet írunk a -tól/-ig viszonyban, pl. 1923–1934 vagy 1923–34.
2011. jún. 8. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!