Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a különbség a "Dr. " és a...

Mi a különbség a "Dr. " és a "dr. " között?

Figyelt kérdés
Például egy mérnök esetén melyiket kell használni?
2010. dec. 10. 10:54
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%

na csak mert tanít, attól még nem biztos h nagydoktor az illető !! heyha !!! tovább megyek: egy tanszékvezető egyteemi tanár (azaz a professzor) se 100% biztos, hogy nagydoktor, csak ott már nagy ennek a valószínűsége


fokozódik a kavarás :)))

2010. dec. 10. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim válasza:
100%

Sziasztok!


Bocs, de nagyon sok marhaságot írtatok le, ahogy ebben a témában mindig. A helyesírási szabályokat 2-es szépen összefoglalta. Mondat közben mindig kis "dr" a helyes, elején, illetve aláírásban "Dr".


Amúgy valóban létezik kisdoktori és nagydoktori, de ez 1. nem jelenik meg az írásmódban (csak sznobizmus esetén), 2. nincs tudományághoz kötve. Magyarul egy orvos, mérnök, jogász is lehet kisdoktor, és lehet nagydoktor. A fokozatok pláne nincsenek összekapcsolva egyetemi oktatói "rangokkal". A habilitációt meg ne keverjük ide (az egyetemi téma). Az "ügyvéd" meg nem egy szak. :)


Az orvos, fogorvos, állatorvos, jogász és gyógyszerész szakot végzők kapnak automatikusan jogot a "dr.med", "dr.med dent", "dr.vet", "dr.jur", "dr.pharm" rövidítések használatára. (Más kérdés, hogy ezeket így senki nem használja.) Ők így még NEM rendelkeznek tudományos fokozattal.


A fokozatok:


- Régebben (kb. 1994-ig) volt az egyetemi doktori fokozat ("kisdoktori", dr. univ), amit egyetemi diploma után pár év alatt (esetleg gyorsabban) lehetett abszolválni. Az Akadémia ezt nem ismerte el.


- Volt (szintén régebben) a kandidátusi fokozat (CSc), amit egész régen ('80-as évek) még főiskolai diplomával is lehetett szerezni (bizony!), és az Akadémia adományozta.


- Volt a tudományok doktora ("nagydoktori", DSc), amit az Akadémia adott, de csak azoknak, akik korábban szereztek CSc-t.


- Ma a PhD/DLA van a korábbi kandidátusi szintjén, de már az egyetemeken lehet szerezni (degradálódott, messze nem ér annyit eszmeileg, mint egykor a CSc). Az Akadémia elismeri.


- Az Akadémiának megmaradt a "modern" nagydoktori, amit "akadémiai doktori fokozat"-nak hívnak.


Nos egy példával: X a '80-as években elvégzi a jogot (dr.jur), majd (és ez azért nem volt jellemző, mivel kihagyható lépés) nem sokkal később szerzett egy "egyetemi doktorit" (dr. univ). Újabb 5 év alatt, sikeres aspirantúra után az Akadémiától megkapta a jogtudományok kandidátusa (CSc) fokozatot. Újabb 10 év múlva pedig "nagydoktor" lett, miután az Akadémiánál sikerrel pályázott a tudományok doktora (DSc) fokozatra.


De ha az illető egyetemi oktató, akkor még habilitációt is szerezhet (dr. habil), amihez elég egy CSc/PhD is.


Remélem minden vili. :)

2011. jan. 4. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!