Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ezt hogy írják helyesen?

Ezt hogy írják helyesen?

Figyelt kérdés

ambienttől

vagy

ambient-től


2010. dec. 28. 01:08
 1/7 lill* válasza:
ha úgy ejtik ahogy írod akkor az első
2010. dec. 28. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
második, hiszen nem magyar szó, ezért nem használhatsz rá magyar nyelvtani alakokat.
2010. dec. 28. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 lill* válasza:
100%
2. válaszoló tévedsz ! :D ha minden betűt ejtünk benne akkor nem kell kötő jelezve írni ..
2010. dec. 28. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

tehát mostantól a groovie lehet groovieval? Mert mivel idegen szó, és a magyar helyesírási szótár csak ad hoc rendelkezik róla, helyesnek kellene lennie ennek is, ha én úgy ejtem...

Vagy a kiejtést mi határozza meg a helyesírásunk szerint? Érthetetlen...

2010. dec. 28. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 blex válasza:
100%

ha a szó olyan betűvel végződik, amit nem ejtünk/máshogy ejtünk, akkor kell kötőjel. ennyi.

Google-n, YouTube-bal, face-szel, George-dzsal

de: Mattel, Twittert, Facebooknak


és ha magánhangzóra végződik a szó, az hosszú lesz:

videót, Hermionéval stb.

2010. dec. 28. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az ambient szó hiába idegen eredetű, átjött már a magyarba. Úgyhogy szerintem jó az, hogy ambienttel. Nagyon sok magyar szó idegen eredetű, ilyen erővel a szavak elég nagy részére nem lehetne alkalmazni a magyar ragozást. De elismerem, a határt meg nehéz meghúzni a már meghonosodott, és a még nem annyira meghonosodott szavak közt..

Pl. nem írnám még le, hogy ,,blútúsz". De lehet, hogy pár év múlva már aktuális lesz, mint a ,,lájkolás" szó, ami kezd lassan helyesnek minősűlni, holott egy elég masszívan angol szó lett csúnyán ellátva magyar ragozással – de kezd elfogadottá válni. Már egyre kevesebben írják úgy, hogy ,,like-olni". Az meg már elég furcsán hangzana, ha semmilyen idegen eredetű szót nem lehetne magyarítani és magyarul ragozni. Kb. ez lenne: ,,Tegnap sex-elés után túl sok alcohol-t fogyasztottam, elég Spitz-es állapotba kerültem, ezért ráöntöttem a cacao-mat a claviatura-ra, úgyhogy most anyu laptop-járól írok."

Tudom, hogy az ambient más eset, mert azt ugyanúgy ejtjük, ahogy írjuk angolul. Ezért külön magyarításra sem szorul. Szóval poont ezért méginkább egyértelmű.

De különben szerintem nem hülyeség az sem, amit az utolsó válaszoló írt – miszerint a végződés határozza meg. Csak abba az apróságba kötnék bele, hogy szerintema ,,Google-n" nem jó, mert nem úgy mondjuk, hogy gúgüln, hanem a gúgülön, szóval én inkább úgy írnám ,,Google-ön". Ha megérzésem nem csal.

2010. dec. 30. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
blexnél a pont!
2011. jan. 2. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!