Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írják helyesen a következ...

Hogy írják helyesen a következőket?

Figyelt kérdés

Alapból ezek nem kéne problémát jelentsenek, de túl sokat agyaltam rajtuk, és már teljesen elbizonytalanítottam magam. Szóval, megkérnélek, hogy segítsetek ki.


1.

Jó, hogy ha van valaki, aki segít...

vagy

Jó, hogyha van valaki, aki segít...


2.

Ószövetségi Szentírás

vagy

ószövetségi Szentírás


3.

Úr Jézus vagy Úrjézus

(megj. ez utóbbi picit idegen számomra, de "Isten - Úristen" mintájára így tűnik helyesnek)


4.

Szentháromság

vagy

szentháromság


5.

Fiúisten

(megj. ezt ismét furcsának érzem, de az Atyaisten mintájára így tűnik helyesnek)


6.

... elfogy az ital, az, ami megtisztít...

vagy

... elfogy az ital, az ami megtisztít...


Előre is köszönöm a válaszokat!


2011. márc. 18. 08:14
 1/5 poiu ***** válasza:
Szerintem tedd ezt át a vallás rovatba. Értelmezés kérdése, hogy miként kell ezeket írni. Pl. egy vallásos zsidó számára nem létezik ószövetségi szentírás, ha le kell írnia, csupa kisbetűvel írná... Úr Jézus nincs a magyar nyelv szabálya szerint, Jézus úr lehetne, de nyilván ilyet nem írunk, annak eldöntése, hogy az Úrjézus valakinek a neve, vagy sem, szintén értelmezés kérdése.
2011. márc. 18. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

1. inkább a 2. változat, ugyanazt jelenti de megspórol egy karakternyi helyet :D

2. ószövetségi kisbetűvel mivel melléknév

3. Úr Jézus mert nem szokták egybeírni, vagy nem terjedt el

4. inkább nagybetűvel mert tulajdonnév

5. ritkán használt de helyes

6. szintén egyforma jelentésű, ezért inkább a vessző nélkülit támogatom

2011. márc. 18. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Azt elfelejtettem írni, hogy ezek egy prédikációban hangzottak el, pap szájából, tehát az értelmezés kérdése ezzel tisztul valamelyest. Ő csak mondta a magáét, nekem meg most fő a fejem, mert le is kell írnom, lehetőleg helyesen.:)


Szívesen fogadok még további véleményeket is.:)

2011. márc. 18. 18:29
 4/5 anonim ***** válasza:

Jó, hogy ha van valaki, aki segít...


A "hogyha" régies forma. A "hogy" a kötőszó, a "ha" pedig a feltételes mód kifejezése.



ószövetségi Szentírás


Ez tulajdonnévből képzett jelző, ami ezért kisbetűvel írandó (lsd. még pl. Budapest + budapesti)


Úrjézus


Ez egy kifejezés, ami Jézus "felsőbbrendű rangjára" utal, nem arra, hogy Jézus egy előkelő férfi, azaz úr.



Szentháromság


Szintén kifejezés, tulajdonnév, ami az atya-fiú-szentlélek-hármas elnevezése.



Fiúisten


Ezt a szót még soha nem hallottam...



... elfogy az ital, az, ami megtisztít...


Egyértelműen kell a másik vessző is. Az első az összetett mondat első és második tagmondatát választja el, a második pedig a névelőt a mutatószótól.

2011. máj. 11. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a részletes magyarázatot!


Részben aktualitását veszítette a kérdés, már elkészült a kiadvány, amibe írott formában kellett megjelennie a prédikációnak. A Te véleményedhez hasonló következtetésre jutottam végül, kivéve az ószövetségi Szentírást, amit nagybetűvel kezdtem. Nem tudtam eldönteni, hogy az "ószövetségi" kifejezés pusztán egy jelző, vagy esetleg a Biblia Ószövetség részét Ószövetségi Szentírástnak is nevezik, és ezáltal ez egy teljes névvé válik. Huhh.. bonyolult ezt most elmagyaráznom, ma valamitől nem tudok magyarázni..:)) De, remélem, egy picit még érthető, amit írtam.:)


Viszont bizonyos szinten mégis aktuális maradt, hiszen sokat tanultam a magyarázatodból, és amikor legközelebb találkozom ilyennel, tudni fogom.:)

2011. máj. 19. 11:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!