Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hány szótagig írjuk egybe a...

Hány szótagig írjuk egybe a szavakat?

Figyelt kérdés

Értem arra, hogy van egy hosszú szó... pl.futóhomokszemcsék

és ezt egybe kell írni vagy a szótagszám miatt kötőjellel gondolok így: futóhomok-szemcsék arra lennék kíváncsi, hogy hány szótag után kell kötőjellel elválasztani a szavakat.

Előre is köszi a választ!!


2011. jan. 4. 18:30
 1/10 anonim válasza:
0%

nem a szótagszám számít, hanem hogy egy összetett szó csak két tagú lehet. A futóhomok szemcsék lényegében 3 szóból áll

futó-homok-szemcsék. Így értelemszerűen a 3. részt külön írjuk. Azt nem tudom, hogy van-e szabály arra, hogy mikor kell használni kötőjelet és mikor nem. Az a lényeg, h az összetett szó csak 2 tagú lehet, több nem.

2011. jan. 4. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
84%
6 szótagig írunk egybe
2011. jan. 4. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
94%

[link]

Különösen a 138. és 139. pont tanulmányozása ajánlott.

2011. jan. 4. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
24%
Utánanéztem pár helyen és a futóhomokszemcséket háromféleképpen is megtaláltam: egyben, két szóban és kötőjellel is. Egyébként próbálkozz meg egy helyesírási szótárral vagy segédlettel, mert pl a történelemóra és a rajzóra is egyben van, az irodalom óra pedig külön :)
2011. jan. 4. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
55%

A szabály a következő: 6 vagy 7 szótagig egybeírjuk (nekem többféleképp is tanították), akárhány tagú. Fölötte a 2 tagúakat továbbra is egybeírjuk, a kettőnél több tagúakat kötőjellel tagolva. Értelemszerűen kell elválasztani, ott, ahol gyengébb a kapcsolat.


Én pedig a következőképpen szoktam írni: ha átlátható, akkor egybeírom, ha nem, akkor kötőjellel, hogy jobban olvasható legyen. Nem számlálgatom a szótagokat. Szerintem béna a szabály.

2011. jan. 4. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, az a legelső, hogy megnézed, hány szóból áll az összetett szó. Ha kettőből, akkor nem kell számolgatni. Ha háromból vagy többől, akkor már igen, és ha 6 szótag, akkor még egybeírjuk. Ha viszont egy 6 szótagú többszörösen összetett szó képzőt kap, akkor is kötőjellel kell írni. Pl. munkaerőpiac - 6 szótag, egybeírjuk. Ha kap egy -i melléknévképzőt, akkor 7 szótagú lesz, és kettészedjük. Mivel a munkaerő összetétel volt "korábban", a piac csak később került hozzá, így a piac elé kerül kötőjel: munkaerő-piaci.

DE: munkaerőpiacról, munkaerőpiacon - ezek ugyanis ragok.

2011. jan. 4. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

18:54! Az irodalomóra egybe írandó!

Ha két tagból áll (nem számolva az egy szótagú igekötőt), akkor egybe kell írni. Ha három, vagy annál több tagból áll, akkor 7 szótagtól már kötőjellel kell elválasztani. Ha számnevet kapcsolsz hozzá, akkor csak kéttagút lehet egybe írni. (tízéves, de tizenkét éves; egynapos, de egy hónapos)

Ha anyagnevet tennél a szó elé, szintén csak két tagja lehet: bársonyszoknya, de kordbársony szoknya; ezüstlánc, de ezüst nyaklánc.

Ezenkívül vannak még mozgószabályok: [link]

2011. jan. 6. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségeket!! Sokat segítettetek!! =)
2011. jan. 6. 21:48
 9/10 anonim válasza:
73%
a háromtagú összetett szavaknál érvényes a szabály. hat szótagig egybeírod, a fölött, az utolsó tag kötőjellel jön a többihez. a kéttagú összetett szavakat, tökmindegy milyen hosszú, mindig egybe. ha nem összetett a szó, akkor is értelemszerűen egybe kell írni.
2011. jan. 9. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
6 szótagig írjuk egybe. Ha hat szótagnál több, akkor kötőjelet használunk pl: időjárás-jelentés.
2018. aug. 1. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!