Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell leírni a következö...

Hogyan kell leírni a következö szavakat, és miért?

Figyelt kérdés

Miért kell a következő szavakat úgy írni, ahogy? :


-állatcsontmaradvány (miért kell egybe írni?)

-napról napra (miért kötőjel nélkül?)

-sakktáblaszerű (miért egybe?)

-baromficsontfogvájó (egybe vagy külön, kötőjellel?)


Az sem baj, ha csak az egyiket, vagy csak párat tudtok, fontos lenne!!!!

Köszönöm!! :)


Az sem


2011. jan. 8. 11:44
 1/4 anonim ***** válasza:

-állkapocscsontmaradvány- Számold meg, 6 szótagból áll. 6 szótagig egybeírjuk az összetett szavakat.

-napról napra- ugyanaz a 2 szó, csak a 2. kapott toldalékot, ezért írjuk külön

-sakktáblaszerű-lsd. első szó

-baromficsontfogvájó- ez egy többszörösen összetett szó, 7 szótagból áll, tehát kötőjellel: baromficsont-fogvájó


Valamelyikben nem voltam biztos, de azért remélem, hogy sikerült valamennyit segítenem.

2011. jan. 8. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

állatcsontmaradvány: 6 szótagos összetett szó, egybeírjuk. 7 szótagtól írjuk kötőjellel a szavakat.


napról napra: ugyan szóismétlés, de ugyanannak a szónak különböző toldalékokkal ellátott változatairól van szó. Ezért kell különírni. Ilyen pl. a szebbnél szebb, tudván tudva stb.


sakktáblaszerű: a -fajta, -féle, -nemű, -szerű, -rétű képzőszerű utótagot a közszókkal egybeírjuk. Pl. másfajta, többféle, egynemű, sokrétű, és ilyen a sakktáblaszerű is. DE a tulajdonnevekhez ezeket az utótagokat kötőjellel kapcsoljuk. Pl. Petőfi-szerű.


baromficsont-fogvájó: 7 szótagos összetett szó, tehát kötőjellel írjuk. Bár ilyen szóról még nem hallottam.

2011. jan. 8. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a válaszokat! :)


igazábol, egy tollbamondás volt a suliban, és a hibáinkat kell kijavítani. én a "baromficsont-fogvájó"t így írtam, de a tanár aláhúzta, hogy az egész egy szó..

2011. jan. 8. 13:08
 4/4 anonim ***** válasza:
A baromficsont-fogvájó tuti, hogy kötőjellel írandó, és nemcsak azért, mert hét szótagból áll. Ugyanis, ha két egyszerű szóból áll az összetett szó, akkor lehet az akárhány szótagos, mindig egybe írjuk. Viszont ha legalább három egyszerű szóból áll az összetétel, és hosszabb hat szótagnál, akkor oda kerül kötőjel, ahol lazább a kapcsolat. Mivel itt arról lehet szó, hogy baromfi csontjából készül a fogvájó, ezért a fogvájó elé kerül a kötőjel.
2011. jan. 8. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!