Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Kifestettem" vagy "kifestette...

"Kifestettem" vagy "kifestettettem"?

Figyelt kérdés
Ha egy festő megbízok azzal, hogy fesse ki a szobám falát, azt hogyan mesélem el később? Nyilván harmadik személyben "kifestet".
2011. jan. 28. 14:34
 1/7 anonim válasza:
egyes szám harmadik személyben kifesttet (ki+fest+tet), tehát egyes szám első személyben kifesttettem múlt időben, jelenben kifesttetem
2011. jan. 28. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben a 2.-at kell használni.

Az 1. az E/1 lenne, azaz hogy én magam festettem ki a szoba falát.

2011. jan. 28. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:

első válaszoló vagyok

utána olvastam, és a helyes alak: kifestettem. a műveltető képző -at, -et, ha a szótő végén levő t előtt mássalhangzó van, de volt kezdeményezés arra, hogy az legyen a helyes, amit először írtam. a másodikat azonban magyarázd már el nekem, légy oly jó, mert sok helyen találkoztam az utóbbi öt percben vele, és fel nem tudom fogni, hogy képes valaki ekkora marhaságot elképzelni

ahol megnéztem:

[link]

[link] (keress rá, hogy festtet!)

2011. jan. 28. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

újra az első vagyok

végig gondoltam, és a kifestettettem valami olyasmit jelethetne, hogy azt mondtam valakinek, hogy fogadjon fel valakit, aki kifesti a szobát, de ez eléggé magyartalan, és ilyenkor is használhatnánk a kifestettem alakot

2011. jan. 28. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

Kifestettem: én magam festettem ki a szobát.

Kifesttettem: valaki más festette ki a szobát, akit megbíztam vele.

Kifestetem: valaki más fogja kifesteni a szobát, akit megbízok vele.

2011. jan. 28. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat :)
2011. jan. 29. 09:41
 7/7 anonim válasza:

Szerintem is az első alak a helyes.


A második válaszoló logikája nem helyes.

Attól, hogy egy szónak van egy jelentése, nem zárja ki, hogy azon kívül legyen második, harmadik, sokadik jelentése is.

Vagyis pontosabban fogalmazva: ebben az esetben az E/1. személy, múlt idejű alak és az E/1. személy, műveltető képzős alak egybeesik/azonos.

2011. febr. 4. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!