Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez hülyeség nem? Ma-dzag a...

Ez hülyeség nem? Ma-dzag a helyes de ez meg azt írja hogy a mad-zag

Figyelt kérdés

[link]


ma-dzag a helyes de ez meg azt írja hogy a mad-zag a helyes!!! Most mivan?


2011. febr. 5. 13:26
 1/8 anonim ***** válasza:

bizony az iszkaiskola.hu is tévedhet. a két tagból álló mássalhangzókat nem választjuk el a mássalhangzó kellős közepén.

azt se írod, hogy lánd-zsa, kes-zeg, büs-zke, stb.

2011. febr. 5. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

biztos, hogy a dz itt a két tagból álló 'dz' mássalhangzó, és nem a 'd' és a 'z' betűk egymás mellett?


attól még, hogy egymás mellett vannak, nem feltétlenül kell egy betűt alkotniuk (pl. igazság-ban sem zs van, hanem z+s).


Ejtés alapján inkább azt mondanám, hogy az d+z, és nem dz, de én is csak tippelek.

2011. febr. 5. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
régen valóban a mad-zag/lánd-zsa volt a helyes elválasztási mód de az új szabály szerint ma-dzag/lán-dzsa.
2011. febr. 6. 10:15
 4/8 anonim ***** válasza:
41%

azt hiszem elbeszélünk egymás mellett: nem modern meg régi helyesírás kérdése ez itt, hanem én azt nem hiszem, hogy a madzag szóban 'dz' hang szerepelne, inkább van egy d és van egy z hang egymás mellett de egymástól külön (erre írtam példának, hogy az igazság szóban is hiába van látszólag zs kettős betű, az igaziból egy z és egy s).

Ez esetben meg mindenféle helyesírás szerint mad-zag ként kell elválasztani.

2011. febr. 6. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Lézer Anton ***** válasza:
A helyesírási szótár szerint egyértelműen ma-dzag. Nem kételkedtem benne, de azért megnéztem.
2011. febr. 8. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Kedves 18:20.

Nem véletlenül kérdeztem hogy hibás-e vagy sem mert a szabályzat szerint ma-dzag és a régiben valóban mad-zag szerepel. úgymint ed-ző->e-dző gyű-rűd-zik->gyű-rű-dzik ta-ka-ród-zik->ta-ka-ró-dzik. A magyartanáromat is megkérdeztem erről és véleménye szerint a dz egy hang és nem választható szét d-re és z-re.

2011. febr. 8. 20:54
 7/8 A kérdező kommentje:

A dz és a dzs többjegyű betű, azaz nem hangkapcsolatot jelöl, hanem egy-egy önálló mássalhangzót; ezért elválasztáskor ugyanúgy kezeljük őket, mint más többjegyű betűinket. A dz-t és a dzs-t tartalmazó szavak ennek megfelelően a leírt szóalak alapul vételével, az elválasztás általános szabályai szerint szakítandók meg: bo-dza, gyűrű-dzik; kamika-dzék, lopó-dzott, ma-dzag, pe-dzi; bri-dzset, mahara-dzsa, mene-dzser, tá-dzsik; brin-dza, halan-dzsázik, lán-dzsás, edz-het, ódz-kodik; Fuku-dzava, Fu-dzsi, Ma-dzsar, Kiliman-dzsáró; edz-dze, lopódz-dzanak, bridzs-dzsel.

{wikipedia}

2011. febr. 8. 20:57
 8/8 anonim ***** válasza:
25%

hát én nem tudom

az edzést biztos hogy így kell..(e-dzés)

de a madzagnál nem tom mi a helyko..

2011. febr. 11. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!