Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell elemezni ezeket a...

Hogyan kell elemezni ezeket a mondatokat? Hogyan kell elkészíteni a szerkezeti ábrájukat?

Figyelt kérdés

1.Egyrészt túl magas volt a szikla, másrészt nem volt megfelelő felszerelés a mászásra.

2.Korán keltem, hogy időben elkészüljek.

3.Gabi gyorsan kitakarított, ugyanis szeretett volna elmenni a barátnőjéhez

4.Öcsike keze tiszta maradt játék közben, Béluskáé viszont piszkos lett.

5.Ahány ház, annyi szokás.

6.Aki minden feladatot megold, az lesz esélyes a győzelemre.

7.Rengeteget edzettem, ennélfogva esélyes vagyok a győzelemre.

8.Ahol a sövény húzódik, addig tart a kertünk.


2011. febr. 7. 18:21
 1/1 anonim válasza:
100%

ez mind összetett mondat, van benne alárendelő és mellérendelő is.

Az alárendelő összetett mondtat 2 tagmondatból áll(fó és mellék mondat), a főmondatban utaló szó(mutató névmás), a mellék mondatban kötőszó található(valódi kötőszó, vagy vonatkozó névmás). 5 fajtája van(a mondat részek.7.be vettétek.) olyan típusú az alárendelés, amilyen mondatrész a főmondatban az utaló szó. szerkezeti ábrája könnyű, mivel a főmondat jele kör(benne az a szám, ahanyadik tagmondat), a mellék mondaté pedig négyzet. elemzése: elválasztjuk a 2 tagmondatot(vesszőnél[kötőszónál]), beszámozzuk, megkeressük az utaló- és a kötő szót, meg állapítjuk melyik a fő- és mellék mondat, elemezni CSAK a főmondatot kell(hisz ebben van az utaló szó), meghatározzuk hogy milyen mondatrész(ugye határozónál fajtáját is(16 fajtából)), amilyen mondatrész az utaló szó, olyan típusú az alárendelés. Ábrázolni kell(a négyzet mellé a jelét a típusnak.)(kör alá a négyzet, függőleges vonal közé)

Mellérendelő: 2 tagmondatból áll. Minden tagmondat főmondat. 5 fajtája van:

1.kapcsolatos (jele : O-O)

2.ellentétes (jele : O<->O)

3.választó (jele: O~O)

4.következtető (jele: O->O)

5.magyarázó (jele: O<-O)


A kötő szóból kell megállapítani, hogy milyen típúsú a mellérendelés.

A lényeg: Az alárendelő mondatban, a 2 tagmondatból sem az egyik, sem a másik nem értelmezhető külön. A mellérendelőnél viszont ha elhagyod a kötőszót, és kettéválasztod, akkor van értelme egyiknek is másiknak is.

Ennyit tudtam segíteni, a feladatot helyetted nem csinálom meg. ;)

2011. febr. 10. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!