Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kérdőszavak közé kell-e...

SirVivor kérdése:

Kérdőszavak közé kell-e vessző, és miért?

Figyelt kérdés
"Ki, mit írt"? Vagy: "Ki mit írt?" Kell-e a két kérdőszó közé vessző? A szabály szerint az azonos szerepű mondatrészek közé kell. De elakadtam a mondat elemzésében. Kérdő mondatoknál nem úgy kérdezünk az állítmányra, hogy "mit állítunk", hanem úgy, hogy "mit kérdezünk". De mit kérdezünk? Hogy ki, mit írt? Hogy ki írt? Hogy mit írt? Hogy írt? Mi az állítmány? Van-e valami általános szabály az állítmány meghatározására kérdő mondatokban? Pl. az, hogy kérdőszó önállóan nem lehet állítmány. Vagy az, hogy csak a kérdőszó állítmány. Az alapkérdés az, hogy kell-e vessző a két szó közé. Még egy példamondat, ha ez segít: "Ki, mit kapott karácsonyra?" Vagy: "Ki mit kapott karácsonyra?" Én tennék vesszőt, de nem vagyok benne biztos. Főleg az indoklás érdekel.
2011. febr. 17. 02:28
 1/7 Lézer Anton ***** válasza:

Szerintem kell vessző, mert ez valójában két mondat, érezhető: Ki írt? Mit írt? :) Mivel nem ismételjük magunkat, egybe vonjuk, de attól még két kérdés marad. Az állítmány az "írt", akár ki van rakva, akár nem.


Ugyanez a többi mondatra is alkalmazható, ha erőltetettnek tűnik is.

2011. febr. 17. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha a kérdőszavak ugyanarra a mondatrészre vonatkoznak, akkor a felsorolás szabályai vonatkoznak rájuk. Vessző kell közé, illetve az utolsó kettő közé egy vessző nélküli és-t lehet tenni, de nem azért, mert külön mondatok. Bármilyen felsorolásra hasonló a helyzet:


Alanyt sorolok fel:

Van kutyám, macskám és papagájom.


Tárgyat sorolok fel:

Vettem kutyát, macskát és papagájt


Jélzőt sorolok fel:

A szép, jó és okos kutyákat nagyon szeretem.


Állítmányt sorolok fel (NEM tagmondatok):

A kutyámat etetem, itatom és sétáltatom.


Ugyanígy kérdőszavaknál:


Tárgyra vonatkozó kérdőszavak:

Milyen, mekkora és mennyire drága asztalt vettél?


Alanyra vonatkozó kérdőszavak (a kérdőszó maga az állítmány):

Milyen, mekkora és mennyire drága ez az asztal?


Az állítmányra vonatkozó kérdőszavak:

Ki, hol, mikor, mennyi pénzt lopott?


A fenti mondatban az állítmány az ellop, a tárgy a pénz, a kérdőszavak pedig az alany (ki), helyhatározó (hol), időhatározó (mikor) és mennyiségjelzős tárgy (mennyi pénzt), ahol a kérdőszó mennyiségjelzőként szerepelhet.



Az összetett kérdőszavak, vagyis a mennyi pénzt, milyen nagy stb, mint szintagmákat soroljuk fel, bezárójelezem az egységeket amiket felsorolsz:


[Mennyi busz], [mennyi autó], [mennyi motor] és [mennyi kerékpár] vesz részt a forgalomban?


Egy ilyen egység belső felsorolással tovább bővülhet:


[Mennyi busz], [mennyi, milyen színű és milyen márkájú autó], [mennyi motor] és [mennyi kerékpár] vesz részt a forgalomban?

2011. febr. 17. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Javítás, perzse maradt benne hiba:


A fenti mondatban az állítmány az ellop, a kérdőszavak pedig az alany (ki), helyhatározó (hol), időhatározó (mikor) és van egy mennyiségjelzős tárgy (mennyi pénzt), ahol a kérdőszó mennyiségjelzőként szerepel.

2011. febr. 17. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Lézer Anton ***** válasza:
Korrekt, valóban így van. Hej, de rég tanultam nyelvtant...
2011. febr. 17. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
És a régi tehetségkutató, a "Ki mit tud?"
2011. febr. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az igényes válaszokat. Főleg a részletesen kifejtettet. Megtisztelő. Asszem, még jövök ide majd. :-) Tényleg, a Ki mit tud? Ha rosszul írták, az összeset újra le kell adniuk a tévében. :-) NEEEEE!!! :-):-)
2011. febr. 17. 17:21
 7/7 anonim ***** válasza:
akkor most rosszul írták?
2014. márc. 31. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!