Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ebben a mondatban kell vessző...

Ebben a mondatban kell vessző az "és" elé? (lent)

Figyelt kérdés
A politikai feszültségek akkorák az eurózónában, mint még soha, a monetáris kondíciók nem felelnek meg az országoknak (??) és a divergencia növekedni fog az országok között a közeli jövőben.
2011. ápr. 19. 18:33
1 2
 1/11 anonim válasza:
Szerintem nem kell.
2011. ápr. 19. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem igen, mert nem azzal folytatod amiről előtte írtál. Azaz így két mondatrész lesz. Azért mondom, hogy kettő, mert én a "mint még soha" után is pontot tennék.

De ha ez egy felsorolás, akkor oké és nem kell, úgy tudom.

2011. ápr. 19. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
97%
2 állítmányod is van, amiknek külön tagmondatban kell lenniük (megfelelés, növekedés), ezért kell a vessző.
2011. ápr. 19. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is kell, mert a tagmondatokat bevezető "és" előtt is ki kell tenni a vesszőt. A fenti mondatban az utolsó tagmondat, önálló tagmondat. (mert nincs felsorolási viszonyban az előzővel.)
2011. ápr. 19. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
100%
Kell bizony.
2011. ápr. 19. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem kell, ez ugyanis felsorolás.
2011. ápr. 24. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Utolsónak. Miért lenne felsorolás? "a monetáris kondíciók nem felelnek meg az országoknak, és a divergencia növekedni fog az országok között a közeli jövőben." Az utóbbi, egy önálló tagmondat, nincs felsorolási viszonyban az előző résszel.
2011. ápr. 25. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Szemantikailag ez felsorolás.
2011. ápr. 25. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Mellérendelő összetett mondatról van szó. Kell a vessző.
2011. máj. 15. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Én tennék, de az sem gond, ha nem teszel. Ez tipikusan az a helyzet, amikor az íróra van bízva, hogy külön tagmondatnak vagy felsorolásnak tekinti a szövegrészt. A szabályzat ezt mondja: "Sokszor meglehetősen nehéz eldönteni, hogy az és, s, meg, vagy kötőszóval kapcsolt rész önálló tagmondat-e: Bevágta az ajtót, és dühösen elrohant. De: Hirtelen fölugrott és elrohant. Ilyenkor az írásjelhasználat ingadozhat."
2011. máj. 20. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!