Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy helyes? (Kérdésed túl...

Hogy helyes? (Kérdésed túl rövid, a magyarázatod hosszú. )

Figyelt kérdés

Add ide a táskámat!

vagy

Add oda a táskámat!


Ezt az utóbbit annyiszor hallom filmekben, hogy már számát sem tudom.

Habár lehet, hogy csak itt Erdélyben használjuk az IDE szót.


2011. márc. 1. 18:30
 1/9 anonim válasza:
mi úgy mondjuk, hogy ide :D (Egerben élek) :D
2011. márc. 1. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Az ide = felém (gyere ide!) Az oda = tőlem távolabb (menj oda!) Ha kérem a táskát, akkor azt felém adja, nem távolra viszi. Tehát az add ide a helyes. Jól mondjátok Erdélyben.
2011. márc. 1. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:

Az add ide a helyes, mivel közelre mutató névmást kell használni, mert ha valamit kérek akkor azt oda kérem ahol állok, és én eléggé közel állok magamhoz... :D ez így eléggé érdekes megfogalmazás, de szerintem érthető


az add oda azonban nagyon elterjedt, szóval szerintem mindegy hogy hogy mondjuk, így is úgy is megérti az ember :)

2011. márc. 1. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Mint felettem mondták már, az ide a helyes.


Marivs

2011. márc. 1. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
Mindenképpen ide, én debreceni vagyok, itt használjuk mind a kettőt, de az "oda" nyelvtanilag nem helyes.
2011. márc. 3. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Mi soproniak ide-vel mondjuk. :D
2011. márc. 5. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Akkor az oda, az Pesti?
2011. márc. 5. 17:09
 8/9 anonim válasza:
Én pesti vagyok, mégis úgy mondom, add ide :D... attól függetlenül lehet, hogy itt harapódzott el az add oda... :).
2011. márc. 6. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Ezek mutató névmasok ide,oda az ide szót "közelebbi szónak értelmezük..." az oda viszont tavolibbnak" lehet ,hogy hülyén magyaráztam el.Ebben az esetben az ide a helyes...
2016. jún. 8. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!