Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért írják olyan sokan, hogy...

Miért írják olyan sokan, hogy "ez miatt"? Az emiatt sokkal szebb! Ez nagyon zavar.

Figyelt kérdés
2011. ápr. 7. 15:31
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Helytelen szerintem az "ez miatt". De nagyon elterjedt...
2011. ápr. 7. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
64%

Ez most olyan, hogy miért lett trendi helytelenül írni?


kéBzel, bagoJ, muszáLY, sziKszalag, zsáGbamacska, SEK FELY...

2011. ápr. 7. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

"kéBzel, bagoJ, muszáLY, sziKszalag, zsáGbamacska, SEK FELY..."


illetve "ez miatt"


Nem egy kategória a kettő. A felhozott példák egyszerűen helyesírási hibák. A kérdésben szereplő kifejezés pedig sokkal inkább tájszólás kategória.

2011. ápr. 12. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a helyes magyar beszéd torzitása divat lett.Kulturáltnak látszó embertől is hallottam már hogy "bemegyek az áruházban" és még ki is hangsulyozza az n betüt.De rengeteg szó után odarakják az n betüt.Szerintem amig nem vagyunk bent valahol akkor csak "bemegyek a mühelybe" vagy "kimegyek a konyhába" n betü nélkül.Pl.én még ugy tanultam hogy személynév előtt nem használunk névelőt.Pár évtizede már mindenki találkozik "a Kováccsal"

De sorolhatnám!Hiába!

2011. ápr. 13. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 kapanyányimonyó válasza:
49%

Na és miért használják sokan az, hogy "de viszont", "harmadik alternatíva", "pozitív diszkrimináció", "iszok, eszek, alszok" és még sorolhatnám.

Egyszerű igénytelenség, ami általában ostobasággal párosul.

2011. ápr. 13. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim válasza:
50%
Mi a probléma az iszok eszek alszok-kal?
2011. ápr. 13. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:
92%

Az "emiatt" hagyományos, az "ez miatt" viszont szabályos alak. Ez van. Egymás mellett létezik a kettő, és a nyelvművelésnek soha nem szabad odáig vetemednie, hogy a szabályos formákat kiutálja, mert akkor az már nyelvműveletlenítés. A "miatt" névutó, ami ragozatlan alapszó után áll. Az ilyen visszautalásnál, mint amire az emiattot általában használjuk összevonódik, de a nyelvérzék törekszik a szabályosságra, így ebben az esetben ez úgy néz ki létrehozza/fenntartja a szabályosabb változatot is, "z" elmaradás nélkül, külön szóként, ahogy a főneveknél szokás, de ez a megfigyeléseim szerint nem az "emiattos" visszautalásra használatos, hanem amikor tényleg azt akarjuk mondani, hogy "a/e miatt a dolog miatt", tehát hogy ténylegesen "az miatt" és "ez miatt", nem pedig "blablabla, emiatt blablabla" típusú esetekben. Olyankor nekem is bántja a fülem. Nyelvjárási jelleggel egyébként ez nem új jelenség, és bármilyen névutóval lehet (ez fölött, az mögött stb.) ez csak alternatíva ugyanarra. Egyébként az "az"-t és "ez"-t tartalmazó összetettebb alakokban már réges-rég normálisnak érezzük ezt, például nem mondjuk azt, hogy "ugyanamiatt", inkább "ugyanaz miatt". Márpedig emiatt "az"-nál és "ez"-nél is elfogadható. Az viszont lényeges, hogy az ilyen visszautalásnál, amit én is alkalmaztam az előző mondatban az összevont változat tűnik jobbnak, Ami az "eszek-iszok-alszok" dolgot illeti, az ikes ragozás egyszerű sznobizmus. És is használom az "eszem-iszom-alszom" formákat megszokásból, de semmivel nem értékesebbek az "eszek-iszok-alszok"-nál, ami nem csak hogy szabályosabb (tahát a magyar nyelv szempontjából pozitív), hanem értelmileg is gazdagabb: ikes ragozásnál összemosódik a határozott és határozatlan ragozás (levest eszem / eszem a levest), ami a szabályos ragozásnál (levest eszek / eszem a levest) annak rendje, és módja (és nyelvi tudatossága/igényessége) szerint egyértelműen kifejeződik. Hasonló kérdés a -bAn és a -bA közötti különbség elmosása, mivel a két rag teljesen mást jelent (be a házba/bent a házban), amit a pongyola, csak -bA alakot használó beszéd elmos. A csak '-bAn'-t használó műveltnek tűnni akaró alakok hiperkorrekciója tán még idegesítőbb baromság, gyakorlatilag az első lépés afelé, hogy Ciceró is Szolnok legyen. Hasonló a "sem" és a "se" esete is, pongyola beszédben csak "se" művelteskedőben csak "sem" használatos, pedig ugyanaz a különbség közöttük, mint a "ne" és a "nem" között.


Ez volt nyelvművelő félóránk.

2011. ápr. 14. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
92%
Előző vagyok, visszaolvasva összevissza és katyvaszul fogalmaztam ezért újra egyszerűen: az emiatt inkább ilyen: "Gombostűt szúrtak a farpofámba, emiatt nekimentem a falnak." Az ez miatt pedig ilyen: "Látod ezt a gombostűt? Ez miatt mentem neki a falnak." Ez a különbség nem mindig van meg, de valami ilyesmi szabályosság látszik benne, egyébként az ez miatt régebbi dolog nyelvjárási jelenségként. Az ez miatt szabályos, az emiatt pedig a hagyományos "e miatt" összevont alakja. Az emiatt keletkezésekor szabályos volt, de az a szabály azóta megszűnt (ma inkább csak a névelő működik a/az módon), így (régebben nem most) újragenerálódtak ezek az alakok például az ugyanaz esetében régóta már ugyanaz miatt csinálunk valamit, és ritkább hogy ugyanamiatt.
2011. ápr. 14. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
48%

Nem értem mi a baj eszek-iszok-alszok-al.Csak ragozás kérdése

Alszok egy ágyon - Alszom az ágyon

Eszek egy levest- Eszem a levest

Iszok egy kólát- Iszom a kólát

2011. ápr. 22. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
56%

Nem értem miért kevertek ide mindenféle mást. Ez nem fórum. A kérdés erre vonatkozott: "ez miatt" és nem bármi másra...

De azt hiszem már talán megkapta a kérdező a választ: Ez egy teljesen helyes kifejezés. Akkor is ha a kérdezőt ez zavarja, mert ő nem így szokta meg. Más meg biztos az ő beszédét tartaná furcsának.

2011. máj. 2. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!