Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha levelet írok "dr. Kovács...

Ha levelet írok "dr. Kovács István"-nak, akkor a címzésben az első d betű naggyá változik?

Figyelt kérdés

Hiba-e, ha nagy kezdőbetűvel írom? (csak mert nekem úgy elegánsabbnak tűnik).

Illetve így írhatom-e:


DR. K O V Á C S István


2011. jún. 1. 11:49
 1/10 anonim ***** válasza:
67%
Én úgy tudom hogy a "dr." és a "Dr." titulusok között különbség van. Ha ez igaz, akkor nem keverhetőek
2011. jún. 1. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nincs köztük különbség, mondatkezdésnél nagybetű, aztán kicsi.
2011. jún. 1. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
2011. jún. 1. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nincs köztük különbség.


Néhány helyen a megszokott "protokoll" különbséget tesz így a kis- és nagydoktorok között, vagy orvosoknál a "sima" doktor és phd-s (kis)doktorok között, de ezeknek semmilyen "hivatalos" vagy teljes körűen elfogadott alapja nincsen.


Alapvetően kicsivel írjuk (mondatkezdésnél nagy)... az összes többi "Plusz" rangot külön jelöljük, tehát ha phd, akkor azt is le lehet írni külön (Mo.-n levélcímzésnél nem szokták), ha pedig nagydoktor, akkor "dr. X Y, a ...tudomány doktora"


A kérdésedre válaszolva:

Írd nyugodtan nagy kezdőbetűvel, pl. névjegykártyákon is teljesen elfogadott forma a nagy D., akkor a címzésnél is nyilván.

2011. jún. 1. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Címek, megszólítások minden lényeges (azaz nem kötőszó jellegű) eleme nagy betű. Akkor is, ha egyébként kisbetűs:


Kedves Öreg Barátom!


Kedves Anya!


Kedves Könyvtári Vendégünk!


Tisztelt Málnássy Úr!


Tisztelt Dr. Kovács István!


Sőt, akkor is, ha nincs megszólító szó (Kedves/Tisztlet), hanem csak úgy odaveted a megszólítást:


Apa és Anya!


Te Nyomorult Állat, aki Elloptad a Kajámat!



A csupa nagybetűs vezetéknevű változatot (KOVÁCS István) ne használd megszólításban, sem nem elegáns, sem nem szép, sem nem udvarias. A nagybetűs + betűnként elválasztott (K O V Á C S) meg egyenesen übergáz.

2011. jún. 1. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
69%
Ha akadémiai doktor, akkor Dr., ha egyetemi, akkor dr. (Bár ezt a szabályt kevesen ismerik.)
2011. jún. 8. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Annyira kevesen, hogy még A magyar helyesírási szabályai sem.
2011. jún. 8. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Mert ez nem helyesírási kérdés, hanem bevett szokás doktoréknál.
2011. jún. 9. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Protonpumpa ***** válasza:

Nem bevett szokás, hanem röhejesírási babona.


Szabály csak annyi van, hogy amennyiben kiemelt helyzetben szerepel a dr., akkor nagybetűvel írandó. Tessék eldönteni, hogy mi számít kiemelt helyzetnek. (Nyilván mondatkezdéskor nagybetű.)


Tisztelt dr. Kovács István, én így írnám. Mondat közben nem kell nagybetűsíteni a doktort. Boríték címzésén lehet nagybetű.

2014. aug. 26. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 BringaManó ***** válasza:

#5:

Ha már ilyen kategorikusan ki tetszik nyilatkoztatni a szabályt, akkor, javaslom, legalább a Helyesírás kategóriában tartsuk magunkat a hatályos szabályzathoz:


„149. Levelekben és hivatalos iratokban a megszólítás első szaván és tulajdonnévi tagján kívül nagybetűvel szokás kezdeni a megszólításban szereplő közneveket is (de a mellékneveket, kötőszókat már nem)”


Tehát valahogy így:


Kedves öreg Barátom!

Kedves könyvtári Vendégünk!

Te nyomorult Állat, aki Elloptad a Kajámat!


– Még ha hülyén is néz ki...


(Megjegyzem, én így írnám:


Kedves Öreg Barátom!

Kedves Könyvtári Vendégünk!

Te Nyomorult Állat, aki elloptad a kajámat!


De nekem szabad. ;-)

2014. aug. 26. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!