Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Azt sz*r*tném tudni, hogy...

"Azt sz*r*tném tudni, hogy mennyi az idő. " VAGY "Azt sz*r*tném tudni, hogy mennyi az idő? "?

Figyelt kérdés

Melyik helyes? Középiskolában még évekkel ezelőtt úgy tanultuk, hogy ilyen esetben az írásjel a fő tagmondatnak megfelelő kell, hogy legyen, ami pedig az "Azt szeretném megkérdezni, ", ez alapján tehát pontot kell tenni a fenti mondat végére, vagyis az első írásmód a helyes, ezzel szemben viszont az ilyen jellegű mondatokat szinte mindenhol kérdőjellel végződve lehet látni, tehát ha abból indulok ki, hogy melyiket használják sokkal inkább a köznyelvben, akkor a második a helyes.


Ha a nyelvtani levezetésemben van a hiba akkor annak a helyesbítését is szívesen fogadom, nagyon régen tanultam már erről.


A csillagozásért elnézést, nem engedi kitenni a kérdést, "Nem kell leírnod, hogy kérdezni szeretnél/segítséget kérsz, egyszerűen csak tedd fel a kérdést!".


2011. jún. 17. 13:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
55%
Ha megnyugtat, én is úgy tanultam, ahogy te. Egyébként én is sokat látok következetlenséget ezen a téren.
2011. jún. 17. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
80%
Mivel alárendelő összetett mondat, ezért a főmondatnak megfelelő írásjelet kell tenni, illetve a hogy sem kell szerintem. Tehát, "Azt szeretném tudni, mennyi az idő."
2011. jún. 17. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Vree ***** válasza:
0%

Mindkettő helyes, de más esetben. Ott mész bele egy csapdába, hogy egy olyan formulát használsz - az "azt szeretném"-et - ami lehet udvariassági fordulat vagy állítás is.


"Boborján, miért pislogsz folyton a toronyórára?"

"Azt szeretném tudni, hogy mennyi az idő."


"Jó napot kívánok, miben segíthetek?"

"Azt szeretném tudni, hogy mennyi az idő?"


Az első állítás, a másik viszont kérés, ez indokolja a kérdőjelet. (Attól hogy eléaggatod hogy "Jó napot kívánok, ugyan kérem szépen ha meg nem haragszil árulja már el hogy ha meg nem sértem,..." ugyanúgy a végén lévő kérdés a lényeg.)


Ha az állna ott hogy "Mindenáron meg akarom tudni azt, hogy mennyi az idő." akkor csakis pont.

2011. jún. 17. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
70%
Ez egy alárendelő összetétel, így a főmondat írásjele kerül a végére. Tök mindegy, hogy udvariassági fordulat vagy állítás vagy bármi más. Akkor kerül ? a végére, ha megkérdezed valakitől, hogy te tényleg azt akarod-e tudni, hogy mennyi az idő. De ilyet max egy fogyatékos kérdez, mert azt csak tudod mit akarsz.
2011. jún. 18. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
76%
Az első a helyes.
2011. jún. 18. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Vree ***** válasza:

"ilyet max egy fogyatékos kérdez"


Picivel több tiszteletet a nyelvnek, pöttöm.

2011. jún. 18. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Meg ezek szerint te, nyomorék.
2011. jún. 18. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
45%

Az "Azt szeretném tudni" lehet kijelentő és kérdő mondat is. Mivel a példamondat alárendelő, így azt kell nézni, hogy a főmondat milyen: kijelentő, kérdő, felkiáltó, felszólító vagy óhajtó - a mondat végi írásjel ugyanis ennek megfelelően alakul.


Tehát, ha nem vagyok benne biztos, hogy mit szeretnék kérdezni (ami elég érdekes helyzetben fordulhat elő), akkor helyes az is, hogy: "Azt szeretném tudni, hogy mennyi az idő?"


Azonban gyakoribb, hogy nem ebben vagyunk bizonytalanok, hanem abban, hogy mennyi az idő. Ilyenkor a főmondat kijelentő, ezért a mondat végi írásjel is az: "Azt szeretném tudni, hogy mennyi az idő."

2011. jún. 20. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"Tehát, ha nem vagyok benne biztos, hogy mit szeretnék kérdezni "


Erre mondtam, hogy ilyet csak fogyatékos kérdez. Tehát, lehet hogy nyelvtanilag helyes, de jól nyakon kell vágni, ha ilyet kérdez.

"ezzel szemben viszont az ilyen jellegű mondatokat szinte mindenhol kérdőjellel végződve lehet látni,"

Ebből láthatod, hogy nem a te kiforgatott debil kérdőjeles mondatodról van szó, ami kétségtelen helyes nyelvtanilag, de nem használja senki.

2011. jún. 20. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Pontot kell tenni. Az, hogy sok helyen kérdőjeles formát látsz, nem mérvadó, sajnos katasztrofális a helyesírás színvonala.
2011. jún. 21. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!