Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell szoelemekre bontani:...

Hogy kell szoelemekre bontani:odaboritotta, forraloustombe?

Figyelt kérdés
2011. jún. 20. 18:33
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

odaborította: oda-borít-borított-borította

forralóüstömbe: forr-forral-forraló-forralóüst-forralóüstöm-forralóüstömbe

2011. jún. 20. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

csak egy kérdés: (bocsi az off miatt)


összetett szavaknál is így használjuk ezt a szóelemekre bontást? Mert én pl a forralóüstöt venném az elsőnek. Mert ez 1 dolog. 1 tárgy.


Csak érdeklődöm, tényleg nem tudom....

2011. jún. 23. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Kedves Előző!


Induljunk el visszafelé a példáddal:


1. Az összetett szavak két vagy több értelmes egyszerű szó összekapcsolásával keletkeznek. Itt: forraló + üst


2. Az egyszerű szavak lehetnek toldalék (képző, jel, rag) nélküliek, vagy toldalékosak.

Az összetett szavakat alkotó bármelyik szó (= előtag v. utótag) is lehet toldalékos is.

_Tehát ne csak a szó legvégét nézd!_


A példádnál kicsit elbizonytalanodtam egy helyen, de leírom mindkét változatot:

A "forraló" toldalékos szó, ez biztos.

Szótöve a., esetben a forr, amihez először egy igeképző jött (forral), aztán egy melléknévképző (forraló).

De lehet b., eset, amikor is a forral a szótő, ehhez járul az -ó.


Általában hasznos egy-egy szó szétboncolásánál az első értelmes szót megkeresni, és utána keresni az egyes toldalékokat, ez többnyire bejön. Viszont van néhány "becsapós" kivétel, de ezekkel nem vagyok teljesen tisztában. Ezért vagyok most bizonytalan. De azért remélem, a lényeget érted!


Az utótag már egyértelműbb: üst + öm (E/1 birtokjel) + be (helyhatározó rag).


Így az első válaszoló bontása valószínűleg jó ("forr-forral-forraló-forralóüst-forralóüstöm-forralóüstömbe"), kisebb eséllyel a forral-tól kiindulva jó.:-)


Viszont a 2. bontás vége biztosan nem jó.

"oda-borít-borított-borította"

oda (igekötő) + borít (ige) - eddig stimmel.

Viszont a "vége" egyben marad: "otta" - ez az E/3 múlt idejű személyi igeragja tárgyesetben.

Tehát nem kell külön venni E/3 múlt idejű alanyesetű személyi igeragként az "ott"-ot, s aztán az "a"-t külön.


Remélem, tudtam segíteni, nem csak még jobban összezavartalak. :-)

2011. jún. 29. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!