Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Szíveskedjen" vagy "szívesked...

"Szíveskedjen" vagy "szíveskedjék"?

Figyelt kérdés
Hogy helyes?
2011. jún. 29. 22:22
 1/7 anonim ***** válasza:
17%
kinem sz@rja le.?am ha nem az ókorban élsz akkor az elsö inkább
2011. jún. 29. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettő helyes. Az első általánosabb, a második archaikusabb, viszont szebb alak.
2011. jún. 29. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
100%
Ahogy tetszik. :)
2011. jún. 29. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A második udvariasabb alak. A szíveskedik szónál nyugodtan használhatod, bizonyos igéknél viszont röhejesen hangzik, például a Szomszédokban mondták anno, hogy "Kihoztam a szemetet, hogy ne büdösödjék."
2011. jún. 29. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
69%
Én magát a szíveskedik igét is mesterkéltnek, a hivatali nyelv torzszülöttjének tartom; szerintem egyiket se használd. Inkább "legyen szíves", vagy "kérem, hogy ..."
2011. jún. 29. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Hivatalosan a "szíveskedjék" forma a helyes, legalábbis az ikes igék ragozásának szabályai szerint.


Viszont a köznyelvben a "szíveskedjen" forma használatosabb.


Az ikes igék esetében a nyelvészek E/1, kijelentő módban mindenképp javasolják a helyes használatot (pl. eszem, iszom, alszom), a többihez - hogy úgy mondjam - nem ragaszkodnak annyira.


Tehát E/3-ban használhatod mindkettőt nyugodtan.

2011. jún. 30. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2011. jún. 30. 12:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!