Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Állító vagy felszólító mondat...

Állító vagy felszólító mondat az alábbi? "Arra kérem, hogy fentieket megfontolni szíveskedjen. "

Figyelt kérdés

Vitába keveredtünk egy társaságban. Azt mondták, hogy ez felszólító mondat és a magyar nyelv szabályai szerint felkiáltójel illik a végére. A pont manapság csak anglicizmus.

Én azt mondtam, hogy ez egy alárendelő összetett mondat és az "arra kérem" - tagmondat szerint állító... Szerintetek?


2009. okt. 27. 14:05
1 2
 1/13 anonim válasza:
Felszólító, ugyanis az "arra kérem" szókapcsolattal utasítasz vkit vmire.
2009. okt. 27. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
Célhatározó alárendelő mondat, amely utasítást tartalmaz.
2009. okt. 27. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
A főmondat állító.
2009. okt. 27. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Állító, mivel ez nem más, mint egy beszéd-aktus - vagyis konkrétan kimondod vele azt, amit teszel: megkéred valamire, és ezt szavakba is öntöd. Nem szólítod fel rá - épp ez a lényeg -, mivel ez egy kedves-selymes-illedelmes, udvarias formula, amivel csak _kéred_, hogy ugyan legyen már kedves fontolóra venni, a módot talál rá. Nem kötelező, de lekötelezne, ha megtenné.


Szóval állító, semmiképpen sem felszólító.

2009. okt. 27. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Igen, én is az utolsó hozzászóló érvét mondtam: az, hogy "kérem", az egy állítás, épp olyan, mint hogy "eszem".

A vitapartnerem pedig épp úgy érvelt, mint az első hozzászóló.

nem egyértelmű tehát, ahogy látom.

2009. okt. 27. 15:47
 6/13 anonim ***** válasza:
Neked van igazad. Tartalmilag felszólítást fejez ki, de attól még formailag kijelentő mondat. A főmondatnak megfelelő írásjelet kell az alárendelő összetett mondatok végére tenni, az arra kérem pedig kijelentés. Egyébként kérdő formában is ki lehet felszólítást fejezni, pl Megtennéd, hogy arrébb mész? Ez is felszólítást fejez ki udvariasan, nem kérdés a funkciója, amire választ várunk. A vitapartnereid ezek szerint ennek a végére is felkiáltójelet tennének?
2009. okt. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Igen. Felkiáltójelet. Én vitattam. :-)
2009. okt. 27. 17:59
 8/13 anonim ***** válasza:
Összetett mondat: az egyik állító másik felszólító, függőbeszéd. Ez nem anglicizmus, hanem germanizmus, vagy latinizmus.
2009. okt. 28. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
46%

Ott a felszólító mód jele...

szíveskedJJJen

ergo ez egy felszólító mondat.

2009. okt. 29. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
A mellékmondatban van.
2009. okt. 29. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!