Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Vajon miért nem igénylik a...

Gabe11 kérdése:

Vajon miért nem igénylik a mai fiatalok, hogy tudjanak és akarjanak helyesen írni?

Figyelt kérdés

Nem hiszem, hogy olyan bonyolult. Iskolában tanítják, vagy ha ez nem divatos, a számítógép elég jó segítséget nyújt az ellenőrzésben.


Egy-két élő példa-gyöngyszem:

"de ugye tood milyen jól megy ez a is kocsi megy vagy 160-180-at az bisztos"

"asztán majd ha 18-leszel akkor majd megnézem a kocsit a suliba xd vagy nem toom !!!:D"


2011. júl. 31. 16:29
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Igénytelenség, meg valami szinten lázadás a szabályok ellen, "nehogymár nekem megmondja valaki, hogy írjak".
2011. júl. 31. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
25%

lol lesz.rom

ne a hülye 80éves bölcsészek mondják má meg, hogy hogy írjak

magánügy

ha nem tecc ne olvasd

(persze irl soha nem merek egy qrva hibát se ejteni, ezért élem ki magam a neten)

2011. júl. 31. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
61%
Engem is irritál sokszor, hogy wagyok, vok, wok, warjú, waj wajaskenyér, witorla, sok fäszság...
2011. júl. 31. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy engem nem zavar. De az jobban zavar, amikor valaki ír egy kisregényt, 10-15 sort, és az egész egy mondat. EGY MONDAT!!! Akkor lenne kedvem [*moderálva!*] őket.
2011. júl. 31. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
22%
Asszem így sokkal gyorsabban lehet gépelni...:)
2011. júl. 31. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem három fő oka van: a feltétlen bizalom a helyesírás-ellenőrzőben, az általános igénytelenség és a helytelen formák terjedése.


Sajnos sokan azt hiszik, hogy mindenben hagyatkozhatnak a helyesírás-ellenőrzőre. Hatalmas tévedés! Abban valóban segít, ha félreütünk valamit, de nem szabad megbízni a vesszőhasználatra, a szórendre, az egybeírásra vagy az egyeztetésre vonatkozó javaslataiban.


Sokan azért írnak helytelenül, mert nem is érdekli őket, milyen írás hagyja el a kezüket. Ez igénytelenségnek mondható, és sajnos komolynak tűnő könyvek, termékbemutatók, újságok, reklámkiadványok és egyebek jelennek meg súlyos helyesírási, nyelvhelyességi hibákkal.


A helytelen formák terjedése szorosan összefügg a másik két okkal. Főként a net miatt az ember lépten-nyomon találkozik a helytelen formákkal, és sokakban ezek rögzülnek. Még az igényesebb írású embereket is megtévesztik a tömegével előforduló hibás formák. Nem tudom, sírjak vagy nevessek, amikor a nagyokosok az "1-jén"-t "1-én"-re javítják, a giroszt angol formára, gyrosra, a "skype-ol" igét nagybetűsre, "Skype-ol"-ra stb.


Ugyanez élő szóban is megfigyelhető: többen kijavítottak már, hogy a navigációs berendezés nem gépées, hanem dzsípíesz. Tőlük mindig megkérdezem udvariasan, hogy a píszíjükhöz elszídi monitor van-e kötve, a zenét szídíről hallgatják-e, vagy hogy mikor voltak utoljára dábljúszín.

2011. júl. 31. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
16%
Mindegy..bemegyek a börgerking-be,és rendelek egy hamburgert...XD
2011. aug. 1. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Nem arról van szó, hogy nem értené az ember, de ezzel igencsak formálódik a magyar nyelv. Sajnos rossz irányba.


Én is tudnék "lustább megoldást" egyes szavakra, de - figyelem nagy szavak következnek :) - mégiscsak büszke vagyok, hogy ismerem az anyanyelvem és tudom használni!


És itt nem feltétlenül a "chat szlengben" elterjedt dupla v-s baromságokra vagy az idétlennek tűnő, ám praktikus összevonásokra (vok, hoan, ien stb. - ez, bár bántja a szemed, elfogadható kor jellemző). Inkább azokra a helyesírási hibákra, amikre való figyelés nem kerül "pénzbe" és biztos vagyok benne, hogy "tudatos" hibák! (látom őket, de lesz@rom; "nem mondja megnekem senki...)

Szóval romlik a magyar kultúra színvonala és túlzott mértékben megy rossz irányba a magyar írásos nyelvi forma

(de sztem erről naon sokan nem 1 értekezést +írtak már..:)

2011. aug. 1. 11:46
 9/18 anonim ***** válasza:
38%

18 éves vagyok, tudok helyesen írni, több helyesírási versenyt is megnyertem már. mégis néha én is így írok: jáccok, vok, nemtom. hogy miért? mert úgysem érdekel senkit, mert ők is így használják, mert lehet, hogy a legtöbb ember nem is tudja, hogy kell leírni, szóval akkor minek fáradjak vele, hogy normálisan írjak, vagyis: mert LUSTA vagyok...


de azért amikor kézzel írok mindig próbálok helyesen.

2011. aug. 2. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim válasza:
13%
Gabe11 te magyar tanárnak tűnsz, és teljesen olyan érzésem van, hogy most ültél először a gép előtt. Az embertől csak az iskolában várják el, hogy helyesen írjon. Pl.: amikor valaki chat-el, akkor nem egyszerűbb hogy helyett h-t írni vagy megyek-meek? Nincs senki mellette aki meghúzná a fülét vagy 1-est adna neki. Amúgy te beszélsz a helyesgírásról amikor kisbetűvel írod a neved?
2011. aug. 18. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!