Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért hunynak szemet a nyelvés...

Miért hunynak szemet a nyelvészeink a "kipufogó"-szó láttán? Hiszen ha valami puffog, akkor azt két "f"-el teszi.

Figyelt kérdés

Ennek ellenére az összes sajtótermékben fonetikusan látjuk.


Csak ez az egy szó a kivétel?


2011. júl. 31. 18:11
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Puffogni valóban két "f"-fel puffog, pufogni viszont csak eggyel.

Én nem vagyok nyelvész, ezért a kipufogó láttán nem a szemem hunyom le, hanem az orromat próbálom befogni.

2011. júl. 31. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

puffog=megsértődik

pufog=gázt kibocsát

2011. júl. 31. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
97%

Ahogy az előttem szóló is említette, a puffog mást jelent, mint a pufog. Utóbbi olyan, mint a szintén egy f-fel írandó pöfög szó.


Egyébként rengeteg írásmódváltozást lehet találni a nyelvben: lakodalom - lagzi, zsebkendő - zsepi stb.


Ja, és -al/-el rag nem létezik a magyar nyelvben. Súlyos hiba!

2011. júl. 31. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 dellfil ***** válasza:
88%

Nyugodj meg. 40-50 évvel ezelőtt még két "f"-fel írták, mondták.

A puffog áttételes, (szleng) kifejezés "írásmódjának" SEMMI köze ahhoz, hogy most mi a pufog avagy puffog írásmód-e a "helyes". Egyébként a hülye "helyesírás ellenőrző" a "puffog" alakot húzza alá! No erről ennyit.


dellfil

2011. júl. 31. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek
2011. júl. 31. 23:05
 6/9 anonim válasza:
37%
Mert a kipufogó a kipu és a fogó szóbol ered.
2011. aug. 30. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 treffhetes ***** válasza:

OFF

"Ja, és -al/-el rag nem létezik a magyar nyelvben. Súlyos hiba!" ez hogy jött ide? csak azért kérdezek rá, mert nem láttam semmi olyat, amire ez vonatkozhat, pedig többször megnéztem a kérdést és a hozzászólásokat, és nem értem (és nem szeretem, amikor nem értek valamit:))

ON


(a választ már megírták mások, de egy dolgot azért még megjegyeznék: ilyeneken a "nyelvőrzők" szoktak fennakadni, a nyelvészek nem)

2012. márc. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

@ treffhetes:


Úgy jött ide a ragozás, hogy a kérdező helytelenül írta, kukucs oda még egyszer: "f"-el...


Holott helyesen "f-fel", mivel a -val / -vel toldalék v-je a szó utolsó mássalhangzójához hasonul, és ezt írásban is jelöljük.


Ha már itt vagyok, akkor még egy hiba: "kipufogó"-szó, mert itt nem kell kötőjel.


A kérdéssel kapcsolatban:


A "puff" hangutánzó szóból származik a "puffan" ige, az biztos. De hogy a pufog ebből származik-e, azt nem tudom. :(

2012. márc. 8. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 treffhetes ***** válasza:

tényleg, azt nem is vettem észre:)


szerintem a kipufogó is hangutánzó szóból származik, csak nem a "puff"-ból. Bár nekem a "pufog" alak kicsit furcsán hangzik, én inkább "pöfög"-ként ismerem, de ebből már gond nélkül lehet "pufog" igét gyártani. szerintem a 2. válasz tökéletesen és tömören összefoglalja a kettő közötti különbséget

2012. márc. 9. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!