Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor írom egybe, és mikor...

Mikor írom egybe, és mikor írom külön a kis szócskát az őt követő szóval?

Figyelt kérdés

Pl. kisfiú, --> ez így egy kisgyereket jelent, olyat aki még nagyon fiatal. de ha különírom: kis fiú -->azt jelenti hogy méretben kicsi, alacsony növésű


kisember = szegény, alacsony jövedelmű ember (tehát már egy másik fogalom)


kis ember = alacsony növésű ember


Kisdiák vagy kis diák?

kismatróz vagy kis matróz?

kiscsillagász vagy kis csillagász?

kisszakács vagy kis szakács?

kistudós vagy kis tudós?

konkrétan ezeknek a szavaknak a helyesírására lennék kíváncsi?


2011. aug. 17. 09:13
 1/7 anonim ***** válasza:
Sokszor egybe írva új jelentést kaptak ezek a szavak, ilyenkor mindkettő helyes, csak kicsit mást jelent, ahogy írtad is. (Kismatrózról és amiket utána írtál, mondjuk még nem hallottam, azok nem tudom, helyesek-e, ill. jelentenek-e bármit is.)
2011. aug. 17. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ha az 5 éves gyerekemmel főzünk, az kisszakács vagy kis szakács? kiskukta v. kis kukta?

ha hajósat játszunk kismatróz v. kis matróz?

vagy kis kalóz vagy kiskalóz? vagy kistudós v. kis tudós?

2011. aug. 17. 09:40
 3/7 anonim ***** válasza:
49%

Ahogy te magad is jól sejted, akkor van egybeírott alak, ha az valami mást jelent. Különírott alak MINDIG van, hiszen miért ne képezhetnél akármelyik szóból plusz a "kis" melléknévből jelzős szerkezetet. Tehát van kis diák, kis matróz és az összes többi is. MÁr csak azt kell megvizsgálni, hogy ezen felül melyikből van egybeírott alak. Vajon a kisdiáknak van-e többlet jelentése? És a kismatróznak? A kis- előtag általában kezdőt vagy segédet jelent ha foglalkozás elé tesszük, például van kismester, ami a mester fokozatot majdnem elért ember.

Hát konkrétan a kisdiák az az alsós diákot jelenti, tehát abból van egybeírott alak.

A kismatrózról még nem hallottam, de ha van, akkor kezdő matrózt jelentene.

A kiscsillagász nagyon hülyén hangzik, de ha van többlet jelentése, miért ne lehetne képezni (kb ugyanazzal a logikával, mint bármelyiket, azaz kezdő csillagász, vagy segéd csillagász). Kisszakácsról és kistudósról sem hallottam, ezek közül a kistudóst nem is tudom elképzelni, mert a kezdő tudóst tök máshogy hívják.


Ugyanakkor a magyar nyelv igen rugalmasan képez új szavakat, így ha neked pont olyan szövegkörnyezeted van, amiben a "kistudós" vagy a "kisszakács" ilyen jellegű értelmet nyer, akkor egybeírhatod.

2011. aug. 17. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Ha külön írom, valószínűleg nem nagyon lőhetek mellé...

Remélem :D

2011. aug. 17. 09:49
 5/7 twinky ***** válasza:
49%
Ha kulon irod, nem lohetsz melle, de a masodik valaszolo szerintem egyszeruen es erthetoen elmagyarazta a kulonbseget. Csak arra ugyelj, hogy akkor allandoan ugyanugy ird ezeket a kifejezeseket. Inkabb legyen helytelen a szoveg egesz terjedelmeben, mint felvaltva hasznald, pl. kisszakacs, kis szakacs. Ezzel csak azt ered el, hogy erezhetoen bizonytalan vagy a szavak helyesirasaval kapcsolatban.
2011. aug. 17. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerintem egybe írva a kis tanoncot jelent, vagy effélét. Vagy fiatalt, tapasztalatlant. Külön írva a méretére vonatkozik. Általában, de ez sem mindig igaz:) Mondhatom például hogy jaj de helyes az a kis szöszi; Ilyenkor valószínű nem a méretre gondol az ember. Nehéz ügy:D
2011. aug. 20. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Protonpumpa ***** válasza:

A "kis-nagy-fekete-fehér" téma szívás.


El kell hogy keserítsetek benneteket: kevés szabályszerűség van, és k. sok kivétel. Erről bőséges felsorolást ad az Osiris Helyesírás.


Tendencia megfigyelhető pl. állatoknál:


kiskutya 'fiatal kutya', kis kutya 'kis termetű kutya'.


De pl. a kis testvér 'fiatalabb testvér' különírandó már, pedig nem azt jelenti, hogy 'kis méretű testvér'.


Na, erre mondom, hogy szívás.


És igen, van, ahol van jelentésváltozás, mint a kisember – kis ember.


Ezeket a példákat inkább különírnám. A kisdiákot nem, az benne van a szótárban kétféle jelentéssel.


Kisdiák: 'a régi középiskola alsó osztályainak egyikébe járó tanuló', kis diák: 'kis növésű diák'.

2014. szept. 4. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!