Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Klipet vagy klippet? Szárnyash...

Klipet vagy klippet? Szárnyashangya vagy szárnyas hangya?

Figyelt kérdés
2011. szept. 7. 17:55
 1/4 A kérdező kommentje:
Bocsánat, az idézőjelek lemaradtak.
2011. szept. 7. 17:56
 2/4 anonim ***** válasza:
73%
klipet, szárnyashangya :)
2011. szept. 7. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
73%

Tudomásom szerint a klip egy p-vel írandó, így a tárgyas formája is.


A szárnyashangyát egybeírnám, mert úgy tudom, külön faj. A minőségjelzőt és a jelzett szót akkor írjuk egybe, ha a kifejezés mást jelent, mint a jelzős szerkezet (pl. feketemunkás, fekete munkás, nagyágyú, nagy ágyú stb.). Jelen esetben szerintem nem csupán szárnyakkal rendelkező hangyáról, hanem önálló fajról (nemről, nemzetségről?) van szó.

2011. szept. 7. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

@ ma 18:13


Igen, én is e gondolatmenet alapján írnám egybe, csak hát pl. a "lila hagymát" különírjuk, noha az egy növényfajta. A feketekávé, például, viszont megint csak egy szó... Meg az is eléggé elbizonytalanít, hogy a szárnyas gyíkot két szóba írjuk.(Legalábbis a sztaki szerint.)

Köszönöm a válaszokat.

2011. szept. 7. 19:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!