Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tényleg helytelen az "azt...

Tényleg helytelen az "azt gondolom" forma?

Figyelt kérdés
Egy kollégám szerint a helyes forma "úgy gondolom", a fenti változat pedig hibás.
2011. szept. 19. 10:26
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Én azt gondolom, hogy nincs igaza a kollégádnak. Úgy gondolom, mindkét változat helyes.
2011. szept. 19. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Úgy gondolom választékosabb. Én kijavítom a gyyerekeim,ha azt montják:"azt gondolom"
2011. szept. 19. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

MIT gondolsz....? AZT gondolom....

HOGY gondolod...? ÚGY gondolom....

2011. szept. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem helytelen.

"Azt gondolom Éváról, hogy szorgalmas."

"Azt gondolom erről a cipőről, hogy ronda."

Ez így helyes.

2011. szept. 19. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az "azt gondolom" akkor helyes, ha nem egy hosszabb, kifejtett gondolat következik, hanem valami tényszerű megállapítás, amivel kevésbé lehet ellenkezni, vitatkozni.

Idézve az előttem szólót: "Azt gondolom, hogy ez a cipő ronda."

DE: "Úgy gondolom, hogy Péter nem tudta volna megoldani a feladatot, ha nem segítenek neki."

Itt nem tudod, hogy Péternek segített-e bárki is, de te ÚGY hiszed, hogy anélkül képtelen lett volna megoldani a feladatot. Erre jöhetnek az ellenérvek.

2011. szept. 20. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
83%

"A válasz írója 85%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: 09-20 20:04"


Ne haragudj, de engem nem győztél meg. Elmagyaráztad, hogy mire gondolsz, és értem is, de ez kevés. Azt gondolom, hogy Péter képtelen lett volna elvégezni a feladatot ha nem segítenek neki. Attól, hogy ez nem egy biztos dolog, csak feltételezés, még gondolhatom (vagy hihetem) határozottan AZT. A következő példa mondatot ne vedd magadra, nem neked szól! Azt gondolom hülye vagy. Úgy gondolom hülye vagy. Azért mert én bármit is gondolok az még nem lesz tény. Azt gondolom, hogy az a cipő ronda. Ezzel is vitába lehet szállni, mert biztosan van akinek tetszik. Szerintem teljesen mindegy, hogy azt gondolom, vagy úgy gondolom, a jelentése ugyanaz. Nem ismerek olyan nyelvtani szabályt amely kizárná bármelyiknek a használatát is adott esetben. Pedig kerestem, de nem találtam. A tapasztalatom az, hogy az ÚGY szót inkább olyankor használjuk amikor valaminek a módjáról, milyenségéről beszélünk. Általában. Pl.: Úgy néz ki, mint a lefosott kilométerkő. Úgy csináld, ahogy mondtam. Úgy kell csinálni, ahogyan a könyvben le van írva. Ugyanezek értelmesek az AZT szóval is. (Kivéve az első.) Pontosan azt csináld ami a könyvben le van írva. Azt csináld amit mondtam! Ha ezekből a példákból indulunk ki, szerintem teljesen mindegy, hogy valaki éppenséggel AZT gondolja, vagy ÚGY gondolja. Én személy szerint ha nem tudom biztosan, hogy valami helyes-e, akkor helyettesítem mással az adott kifejezést. Egyébként szerintem teljesen felesleges egy mondatot úgy kezdeni, hogy úgy gondolom, vagy azt gondolom. Miért? Példa (ne a tartalmat nézzétek:D): Mit gondol Ön a gazdasági válságról? Én azt gondolom, hogy a gazdasági válság egy nagyon pocsék dolog:) Vagy: Szerintem a gazdasági válság nagyon pocsék dolog. Vagy:) Az a véleményem, hogy a gazdasági válság nagyon pocsék dolog:) A "a véleményem szerint" vagy a "szerintem", esetleg a "nekem az a véleményem" sokkal magyarosabban hangzanak mint az úgy gondolom. Igen, tudjuk hogy az ember úgy gondolja, vagy azt gondolja, ez egyértelmű, nem kell a mondanivaló elé tenni. Ha nem úgy gondolná, nyilván nem ezt mondaná. Feltételezem akik használják azért teszik, hogy diplomatikusnak tűnjenek valamelyest, érzékeltetni akarják hogy ez csak az ő személyes véleményük, de akkor inkább már legyen a szerintem:) Mit gondolsz, Pisti hatékonyan oldotta meg a feladatot? Válasz: Szerintem ha nem segítettek volna Pistinek, képtelen lett volna megoldani ezt a feladatot.

Még egyszer elmondom, ezek nem ellenérvek, mivel érveket nem olvashattunk eddig. Én sem annak szánom, csupán a véleményemet tettem közzé néhány példamondattal a teljesség igény és az ide illő nyelvtani szabályok ismerete nélkül:) Szóval SZERINTEM egyik forma sem szabályszerűen helyes vagy helytelen a fent említettek közül. Vitatkozni nem is akarok erről, mert szerintem csak szuverén ízlés kérdése, hogy ki melyiket használja, vagy használja-e bármelyiket a kettő közül. (Én nem használnám, nekem nem egyezik egyik sem az ízlésvilágommal:)) Természetesen fejet hajtok ha valaki előhúz egy erre vonatkozó, létező szabályt. Ja és nem fog feldúlni, ha valaki nem fogadja el a véleményemet és piros pacsikat osztogat:D

2011. szept. 23. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
*teljesség igénye
2011. szept. 23. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!