Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hangutánzó szó és -ik. Ez...

Hangutánzó szó és -ik. Ez valami új jelenség?

Figyelt kérdés
Pattanik, roppanik, kattanik - MI EZ???
2011. szept. 24. 19:49
 1/6 anonim ***** válasza:

Nyelvi pongyolaságból eredő humor. Vagy csak pongyolaság.

Anyukám meséli a mai napig, hogy nekik a fizikatanáruk vidéki fiú volt, és mikor tartotta az órát, így magyarázott: "Megdözsőjük az ébonit-rudat, és az robbanik meg durranik."

Tájszólás. Ez a pesti köznyelvben nyelvi pongyolaságnak számít (ikes képzés az iktelen igéknél is). Ritka forma, nem gyakran találkozni vele. Azonban a Máúnika-show és a VV meg társai miatt elterjedhtetett, esetleg ezt kifigurázandó nyelvi humorként terjedhet.

2011. szept. 24. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ahogy a felvidéki, szegedi tájszólást is megértjük, elfogadjuk, szerintem ez is belefér.


Persze leírva azért furán néz ki :)

2011. szept. 24. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Az ilyesmi nem tájszólás, mert ez teljesen magyartalan dolog! Olyan mint a a "tudnék" helyett "tudnák" stb. Aki így beszél, azt még a facebookon sem reklámoznám, mint ismerősömet!
2011. szept. 24. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

drága Ebcsont akkor a Szögediül is magyartalan mégis használják.


Ezenkívül a kifölt a kávé is magyartalan mégis használatban van a mai napig...


Leírva tényleg nagyon fura ,de hogyha mi is ott élnénk ahol használják megszoknánk.

2011. szept. 24. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Drága 21.25-ös. Nem, a két dolog nem ugyanaz. Amit most leírtál, az egy furcsa tájszólás. Nekem is vannak ismerőseim különböző tájszólással, sőt, talán még nekem is lehet tájszólásom, amit mások kihallhatnak, nincs ezzel semmi baj.

A magyar nyelvnek viszont vannak bizonyos szabályai. Ami a legfontosabb dolgokkal is szembemegy a nyelvben, az már nem tájszólás kérdése, hanem tanulatlanságé. Ezek az emberek ugyanúgy jártak iskolába, ugyanúgy kellett tanulniuk a ragozást mint mindenki másnak. Mindennemű tájbeszédet tolerálok, a tanulatlanságot és az igénytelenséget viszont nem. Ez az én véleményem, de semmi baj, ha ezt valaki másképp gondolja.


Az "én tudnák" alaktól viszont teljesen kész vagyok, aki így beszél, így ír, az nálam a legalja.

2011. szept. 24. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ebcsonttal értek egyet. A tájszólás olyan, mint a nemzetiség. Ha valaki azt mondja "tudnák" jól írni, akkor nem ismeri a nyelvi hasonulás kivételeit. Azt gondolja a mélyhangzó után a rag is mélyhangzó. Itt nem! A külföldiek ezért tartják nehéznek a magyar nyelvet. A sok kivételtől.
2011. okt. 4. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!