Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A fene miért csúnya szó?

A fene miért csúnya szó?

Figyelt kérdés
A lexikon szerint a f e n e=fejtetű becézve, mi miatt vált csúnya szóvá?
2009. ápr. 28. 08:34
1 2
 11/17 treffhetes ***** válasza:
100%

mindezek után én mégis azt mondom,hogy egy fokkal elfogadhatóbb azt mondani h "a fene egyen meg" mint pl. azt, hogy "b***meg" vagy "a k**va anyád" meg hasonlók

én egyébként inkább a "rosseb egyen meg" kifejezést használom,bár nem tudom,hogy mit jelent (de gyanítom a fenéhez hasonló,biztos ez is vmi betegség régi neve)

2009. ápr. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem annyira csúnya szó, mint a hülye.

Mindenki maga dönti el.

De azért ha valakinek azt mondom egy nyilvános helyen, hogy te hülye, még senki nem fog rám furcsán nézni, de ha mondjuk azt mondom neki, hogy te f@sz, akkor lehet hogy nem fogok valami úrinőnek tűnni.

És ugyanígy a fenével. Senki nem fog még csak fel se nézni, ha ijedtemben azt mondom, hogy a fenébe, mindjárt más a helyzet, ha fölkiáltok, hogy a p_csába.

2009. ápr. 30. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
Itt keveredik a "csúnya szó" kétféle értelmezése. Vannak szavak, amik tényleg, szó szerint "csúnyák", mert egy létező szó trágár változatai, ilyen például a fenékre a segg, vagy az oroszra a ruszki. Nem illik ilyet mondani, műveletlenség vagy egyszerű gondolkodás jele. És vannak azok a "csúnya szavak" is, amik nem "csúnyák" a szó szoros értelmében, csak nem szeretnénk, hogy a gyerekeink ilyeneket mondjanak. Nem szeretnénk például, hogy káromkodjanak, ezért az összes káromkodás, beleértve a fenét is, csúnyának számít, holott eredetileg az nem trágár szó, hanem egy átok, "legyél rákos". Átkozódni is illetlenség, de más okból. Ez a kettő a gyakorlatban jól összekeveredik, csak néha figyelünk fel arra, hogy két külön dologról van szó.
2009. máj. 4. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:
nem csunya még a gyerekmesékbe is mondják pl.:A fenébe!
2010. ápr. 24. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Vox ***** válasza:
valóban. A fene az olyan népies szólás mint a radai rosseb meg a rézf@szú bagoly
2010. dec. 8. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim válasza:
Én úgy tudom, hogy a "fene" a magyar mitológiában egy démon neve.
2011. jan. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:

Én is úgy tudtam, hogy démon. Az angol wikipédia is ezt írja:

[link]


Magyarul:

Fene: A betegségek démona. Napjainkban is használatos a "Fene egye meg" kifejezés, amely akkor használatos, ha valami bosszantó dolog történik velünk. A fene a démonok lakhelyének is tekinthető, például ma is népszerű magyar szitokszó a "Menj a fenébe!"

2011. okt. 20. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!