Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tejföl, vagy tejfel? Melyiket...

Dellfil kérdése:

Tejföl, vagy tejfel? Melyiket használjátok? Indokoljátok meg!

Figyelt kérdés
2009. máj. 2. 12:46
1 2 3 4
 11/38 anonim válasza:
95%
tejföl, mivel fölözéssel készül és ezért tej+föl=tejföl :D
2009. máj. 2. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:
93%

Asszem tejföl, de annyi hozzászólás volt, mire végig olvastam, már mindkettő furcsa lett. :D


Érdekes, hogy le lettek pontozva a tejfelesek, pedig amerre jártam eddig, ott mindenhol tejföl volt, és olyan ritka, hogy valaki tejfelnek ejti, meg érdekes is. :)

2009. máj. 2. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 A kérdező kommentje:

Hasonlóképp érzek kedves 17:33-as, elbizonytalanodtam...

Közben azért kíváncsiskodtam a "guglin". Beírtam: tejfel, beírtam:tejföl, és az eredmény? Nos itt van:

[link]

[link]

[link]

[link]

Most döntsem el mi a különbség.Egye fene, mindkettőt használni fogom.Nem világrengető probléma.

Köszönöm a válaszokat! Tejfelpártiak! nem én pontoztalak le benneteket!Az előzőek fényében értelmetlennek találom ezt a lepontozást.

2009. máj. 2. 18:28
 14/38 anonim ***** válasza:
93%

tejföl

de azt szoktam mondani hogy tejfeles szájú, de inkább cdak viccként.

szigorúan tejföl

2009. máj. 2. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:
93%
Itt nalunk Erdelybe is tejfol a tejfol :))
2009. máj. 2. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim válasza:
93%

tejföl.

a tejfelt nem szeretem. (mármint magát a kifejezését:D)

2009. máj. 2. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 A kérdező kommentje:

Egyébként nagyon szeretem a...tejfölt.

Köszönöm a válaszokat!

2009. máj. 2. 22:13
 18/38 anonim ***** válasza:
93%
Én a tejfölt használom, mert eddig nem is tudtam, hogy létezik az a kifejezés, hogy tejfel.
2009. máj. 3. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:
91%
Tejföl. A tejnek a följe
2009. máj. 3. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 anonim ***** válasza:
98%

A magyarban létezett egy hang, az e és az ö közti ë, ami pl a Kodály Zoltán által gyűjtött dalokban így is szerepel. Ez egyes tájakon a nyitottabb E irányába, máshol a zártabb Ö irányába tolódik. A tejfölös dobozon azért van Ö, mert ennek a szónak az esetében ez honosodott meg az akadémiai nyelvben (vagyis nem HELYESEBB mint a tejfel, csak gyakoribb). Meg hát nem is lehet kétféle betűt rakni egy helyre, a „tejfeöl” elég bután nézne ki.

(Megjegyzés: A szegedi nyelvjárásban azok az E-k Ö-södnek, amik ilyen átmenetiek voltak, vagyis nem minden E-ből lesz Ö. Ezért is nem szögödi, hanem szögedi, és nem györök, hanem gyerök, stb.)


Az egy hamis etimologizálás, hogy a tejföl azért csak Ö-vel helyes, mert fölözik. Nem. A tejföl azért tejföl, mert a tej felső/fölső része, amit utólag tényleg lefölöznek. De a tejfel/tejföl nem akkor válik azzá, amikor lefölözik, hanem amikor felmegy/fölmegy a tej tetejére. Egyébként ott is fölözik, ahol egyébként tejfel, mivel a „felez” ige egészen mást jelent.


Egyébként az én számra a tejföl jön, nem azért, mert helyesebb, hanem mert így tanultam.

2009. máj. 4. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!