Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Annyiszor megfigyeltem már,...

Annyiszor megfigyeltem már, hogy az "egyhangú" kifejezést hányféleképpen használják. Szerintetek a lenti példa helyes?

Figyelt kérdés

Én úgy tudom, hogy az "egyhangú" kifejezés azt jelenti, hogy unalmas, sivár, monoton, illetve egyöntetű. Számtalan esetben találkoztam már a lentihez hasonló példával. A következőt írta valaki:

"Szóval a válaszom egyhangúan nem"

Számomra ez eléggé gusztustalanul hangzik, nem sok fogalma lehet a szó használatáról, mert egy darab ember véleménye hogyan lehetne egyöntetű? (Unalmas lehet ugyan, de az nem illett volna a képbe) Vagy mégis helyes, csak én gondolom másképp?


2011. nov. 3. 10:17
 1/9 anonim ***** válasza:
31%

[link]


Te gondolod kicsit másképp :)

2011. nov. 3. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Jól gondolod,az idézet helytelen.
2011. nov. 3. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
24%

Két jelentése van. Az egyik az általad vázolt értelme. Egy hangú, tehát monoton, azaz unalmas.

A másik az azonosság a véleményalkotásban. Egyhangúan megszavazták. Egy hang volt, mindenki ugyanúgy gondolta. Használatos az egyhangúlag alak is, de az előbbi is elfogadott.

2011. nov. 3. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Első: a belinkelt szöveg ugyanazt fejtegeti, amit én leírtam, nem ad választ arra, hogy ebben az esetben az egyhangú szó használatának mi értelme volna.

Nem tudom, észrevettétek-e, de amúgy én 2 jelentését vázoltam: a monotont és az egyöntetűt. Arra voltam kíváncsi, hogy jelen példánál maradva mi értelme lenne egyöntetűségről beszélni, mikor csak 1 emberről van szó. Így már világosabb?

2011. nov. 3. 11:08
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Még ha emberek egy csoportjának lehet is egyhangú a véleménye, akkor is, egy ember válasza hogy lehet egyhangúan nem? Inkább az egyértelmű lenne a jó szó.
2011. nov. 3. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem jól látod, és a sok ember által osztott véleményre inkább az "egybehangzó" szót kellene használni.
2011. nov. 3. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy ember válasza nem lehet "egyhangú". Milyen legyen még? Ez olyan, mint a zöld szín az zöld.

Sok ember azonos véleményére több szó van. Lehet egyhangú, egyhangúlag, egybehangzó, egyöntetű, stb. Ízlés dolga, ki melyiket használja.

Kérdező, nem igazán értem, mire keresed a választ. A kérdésben szereplő példa hibás. Te is ezt mondtad. Nehéz azt elképzelni, hogy valaki nem ismeri a szavak jelentését, nem tud pontosan fogalmazni? Egy ember egy dologra egy időpontban csak egyféle véleményt mondhat, nyilvánvaló, hogy az idézetben az egyhangú helyett az egyértelmű nyomatékosító szó kell. A z illető nyomatékosítani szerette volna, hogy válasza nem "csak úgy egyszerűen nem", hanem hangsúlyosan "nem". De nem ismerte a megfelelő szót, ennyi.

A kommentedben említett két jelentés kétféle esemény esetén alkalmazható. A monoton egy hosszan tartó esemény időbeli változatlanságát írja le, az egyöntetű pedig több dolog (nem feltétlenül válasz) hasonlóságát jellemzi.

Ezért egy ember egyszeri válaszára egyik jelző sem alkalmazható.

Ha még mindig nem arra kaptál választ amit keresel, akkor pontosabban kellene megfogalmazni a kérdést.

2011. nov. 3. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Csatlakozom ahhoz, hogy z nem helyes. Több embernek lehet egyhangú a véleménye (azaz mindenkinek ugyanaz a véleménye vmiről), egy embernek nem.
2011. nov. 3. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszaitokat!

11:43 - azért van ott az a szájbarágósabb magyarázat, mert az első kommentek alapján úgy láttam, a hozzászólók nem feltétlenül értették meg, mit akarok kérdezni, de az azokat követő hozzászólások maximálisan kielégítőek voltak.

2011. nov. 3. 16:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!