Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A birtokos szerkezet sorrendje...

Ejp kérdése:

A birtokos szerkezet sorrendje: birtokos, birtok? Én így tanultam, de mostanában fordítva használják még a Kossuth hírműsoraiban is. /Megkezdődött a pere annak a bankrablónak. , . vált újabb célpontjává a terroristáknak, stb/

Figyelt kérdés
2011. nov. 24. 22:58
 1/3 anonim ***** válasza:

Mert így jobban kihangsúlyozható, pl. hogy "megkezdődött a per", nem a bankrabló személyén van a hangsúly, hanem magán a történésen.

A "megkezdődött a bankrabló pere" kezdet után már furcsa lennek azt taglalni, hogy melyiknek. Ha a bankrabló egy ismert ember, akkor nyilván úgy írnák, hogy "megkezdődött a Kék Sapkás bankrabló pere".

2011. nov. 25. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
A szerintem helytelen sorrend helyesen: megkezdődött annak a bankrablónak a pere, aki szerdán... stb. Semmi furcsa nincs benne, így magyaros és a hangsúllyal lehet kiemelni az érdekesebbnek itélt tagot. A másik helyesen: XY vált a terroristák újabb célpontjává. Kérdésem arra vonatkozott, változott-e a birtokos szerkezet szórendje a hivatalos magyar helyesírás szabálya szerint?
2011. nov. 25. 19:02
 3/3 anonim válasza:
Nagyon jó ilyen kérdésekkel találkozni. Örülök, amikor valaki még figyel a helyes, magyar beszédre, helyesírásra. Sajnos egyre többször lehet hibás szövegeket olvasni, hallani a tévében és szégyen, hogy egy tévés szereplő nem tud helyesen beszélni, olvasni.
2011. dec. 14. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!