Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "feladat" szót hogy választj...

A "feladat" szót hogy választjuk el helyesen?

Figyelt kérdés
2011. dec. 7. 20:20
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
29%
fe-la-dat
2011. dec. 7. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Sejtettem! Köszönöm szépen a megerősítést! :)
2011. dec. 7. 20:29
 3/23 anonim ***** válasza:
56%
attól függ milyen szóra gondolsz...ha magára a feladatra gondolsz,pl.:házi feladat,akkor úgy írod le ahogy előttem leírták.Ha viszont arra gondolsz,hogy valaki feladat valakivel pl egy levelet,akkor fel-a-dat.A szó értelmezésétől is függ az elválasztás.
2011. dec. 7. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 Cuprum ***** válasza:
45%

A fe-la-dat elválasztás nem jó

amit pedig a második írt, az a két szó jelentésben tök ugyanaz

a feladat szót csak egyféleképpen lehet szótagolni, mivel csak egyféle jelentése van:

fel-a-dat

2011. dec. 7. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 Cuprum ***** válasza:
63%

vagyis jelentésben más de úgyanúgy választjuk

találtam egy linket is:

[link]

2011. dec. 7. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
73%

Az első vagyok.

Cuprum! Szerintem amit a linkben írnak hülyeség. A feladatnak igenis két jelentése van és szerintem kétféleképpen lehetne szótagolni.

Az első jelentésének szófaja főnév, semmi extra nincs benne, így kell szótagolni: fe-la-dat. Pl.: Ez egy nagyon nehéz feladat.

A második jelentésének szófaja ige, mégpedig műveltető ige, az igekötő miatt így kell szótagolni: fel-a-dat. Pl.: Pl.: Az irodalom tanár feladat egy leckét a helyettesítő tanárral.

Ha különbözik a szófaj már eleve nem lehet ugyanaz a jelentése.

Lehet, hogy a Magyar Helyesírás Kéziszótárában úgy van ahogy mondod, de akkor elcseszték, vagy ez a szó egy kivételnek számít, de az fix, hogy a szónak nem egy jelentése van.

2011. dec. 7. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
15%
3. válaszoló vagyok és teljes mértékben úgy van ahogy az utolsó kommentelő leírta,a szó jelentésétől is függ az elválasztás.
2011. dec. 8. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

A Korr-Rektor úr is beszáll a vitába.


A helyes elválasztás:

fel-a-dat


Az indoklás roppant egyszerű: az elvégzendő feladat is "fel van adva". Jelentéstől függetlenül egygyökerű a szó, a fel igekötőből és az ad ige képzett formájából áll. Az igekötő után kell elválasztani.

2011. dec. 8. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok.


Korr-rektor úr, elfogadom, amit írtál. Fel-a-dat. De abban nekünk van igazunk, hogy 2 jelentése van a szónak. Csak ezekszerint mindkettőt ugyanúgy kell tagolni.

2011. dec. 8. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 Cuprum ***** válasza:
48%

az a link valóban nem volt vmi megbízható forrás...:)

csak egyszerűen nem találtam mást

de helyesírási szótár:

,,ha az összetett szó egészéhez járul a képző az így keletkezett származékot az alapszó tagjai szerint választjuk el: rend-ő-ri, vas-u-tas, FEL-A-DAT stb.."

eddig minden oké:)

na de 1 sorral lejjebb:

,,Nem szabálytalanok természetesen az ilyen megoldások sem: ren-dő-ri, va-su-tas, FE-LA-DAT.

Indoklást nem ír csak ennyit de akk igazatok volt és a helyesírási szótárnak azért hihetünk.

de akk a következő a kérdésem: a rendőri és a vasutas is többjelentésű?

2011. dec. 8. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!