Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Aki úgy írja, hogy 8-as, az...

Aki úgy írja, hogy 8-as, az úgy is mondja, hogy nyolcadikas?

Figyelt kérdés
Mert szerintem úgy helyes, hogy nyolcadikos. Akkor pedig úgy írjuk, hogy 8-os, minek írnánk 'a'-val? Nagyon sok helyen látom 'a'-val írva, egyáltalán nem ritka ez a (szerintem) hiba. Vagy ez tájnyelvi kiejtés lenne?
2011. dec. 28. 00:48
 1/6 anonim ***** válasza:
Úgy mondja, de nem azt írja. Azt írja hogy nyolcas vagy nyolcos. Néha még a tanárok is eltévesztik. NYOLCADIKOS. Így a helyes.
2011. dec. 28. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Helyesen ejtve: nyolcadikos, ez rendben.


Helyesen leírva pedig: 8.-os.


Ugyanis a sorszámnevek helyes leírása: tőszámnév + utána egy pont.

2011. dec. 28. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 dellfil ***** válasza:

Hogy írjuk a "nyolcas" számot? Így? 8-as? Vagy nem?


dellfil

2011. dec. 28. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A 8-as azt jelenti,hogy valami a nyolcas sorszámot viseli. (Pl.versenyző).

A 8.-os pedig,hogy valaki nyolcadikos. Ezért kell a pont a 8 után.

2011. dec. 28. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

@dellfil:


Érdekes kérdés, mert:


Irodalmi és egyéb szövegekben - néhány kivételtől eltekintve, mint pl. évszámok, dátumok - szokásosan a számokat is betűkkel írjuk. Manapság sokan eltérnek ettől, de mégis így kellene.

Tehát pl.: Van két macskám, egy szürke és egy vörös. Az egyik nyolc éves, a másik hat.


Viszont matekban lusták vagyunk, mint a tehén :), ezért a szövegben is számokat írunk; pl. szöveges feladat megoldásakor az adatrögzítésnél, ill. a válaszban.


Szintén matekban a számokat névelővel és tőszámként nevezzük meg, pl. így: az 1, az 5, a 7, a 8, ...

Sőt, ezek igazából a számok jelei, mint ahogyan a betűk a hangok jelei. Írástanuláskor is elvileg a jeleket tanulják meg leírni a kicsik, nem az "1-es" vagy a "8-as" számot, bár sokszor így mondják...


Hát, úgy a válasz közepe felé azt hittem, hogy a végére teljesen érteni fogom én is; de most valahogy mégsem tiszta annyira. Mindenesetre ez van.


Üdv. :)

2011. dec. 29. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
100%

Sose értettem, hogy miért írják a-val.

Viszont egyesek úgy írják a hármast, hogy "3-om" ettől az égnek áll a hajam! Én nagyon tudok haragudni a helyesírásért!

2012. jan. 4. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!